19:47

1403/04/26

ابراز نگرانی از افزایش آمار تصادفات رانندگی در ایران

هر یک از دستگاه های مسئول باید اقدامات پیشگیرانه لازم را برای کنترل و کاهش آمار تصادفات رانندگی به عنوان یکی از معضلات اجتماعی کشور به انجام برسانند.

معاون حمل و نقل وزیر راه و شهرسازی بر رعایت الزامات ایمنی و نصب کامل علایم و تجهیزات ضروری پیش از بهره برداری از شبکه جاده ای تاکید کرد.

به گزارش پایگاه خبری ایران ناوگان به نقل از وزارت راه و شهرسازی، شهریار افندی زاده، ضمن ابراز نگرانی از افزایش آمار تصادفات رانندگی در ایران، به پنج اصل مدیریت ایمنی، راه ایمن، خودروی ایمن، کاربر ایمن و امداد و فوریت های پزشکی به عنوان پایه های ایمنی اشاره کرد و گفت: هر یک از دستگاه های مسئول باید اقدامات پیشگیرانه لازم را برای کنترل و کاهش آمار تصادفات رانندگی به عنوان یکی از معضلات اجتماعی کشور به انجام برسانند.

دبیر کمیسیون ایمنی راه های کشور اشاره کرد: ایمنی راه به عنوان یکی از این پایه ها، می تواند نقشی موثر در کنترل خطاهای رانندگان داشته باشد که این نقش باید با طراحی مبتنی بر انتظار راننده و رده عملکردی راه در مراحل ساخت و توسعه و همچنین نصب و نگهداری مناسب از علایم و تجهیزات ایمنی راه ها ایفا شود.

وی ضمن اشاره به رعایت اصول ایمنی در کلیه مراحل طراحی و ساخت و بهره برداری شبکه جاده ای کشور، تاکید کرد: بازدید و بازرسی راه به صورت مستمر در کلیه این مراحل توسط طراحان، پیمانکاران و عوامل راهداری کنترل و مورد توجه قرار گرفته است.

افندی زاده بیان کرد: به منظور بازنگری و پایش پیاده سازی و کنترل اصول و الزامات ایمنی راه در مراحل ساخت و پیش از بهره برداری، دبیرخانه شورای عالی فنی امور زیربنایی حمل و نقل موظف شد تا با برگزاری نشست های تخصصی در چارچوب شورای مذکور، ضمن مروری بر فرآیندهای بازرسی و بازدید ایمنی، نسبت به تشکیل کمیته ای تخصصی برای بازنگری فرآیندهای مذکور در صورت لزوم و ایجاد هماهنگی بیشتر مابین دستگاه های مسئول اقدام کند.

معاون حمل و نقل وزیر راه و شهرسازی در پایان گفت: تشکیل جلسات منظم شورای عالی فنی امور زیربنایی حمل و نقل و کارگروه های تخصصی آن، با اخذ نظرات تخصصی و فنی از صاحب نظران امور زیربنایی حوزه حمل و نقل، می تواند امکان ارتقای سطح تخصصی و فنی آئین نامه ها و دستورالعمل های مربوطه را مهیا سازد که با ابلاغ آن ها توسط وزارت راه و شهرسازی، در نحوه احداث و نگهداری پروژه های حمل و نقلی کشور از ابعاد فنی، ایمنی، اقتصادی و سایر جنبه های تاثیرگذار، نقش موثری ایفا می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *