04:46

1403/04/31

افزایش پروازهای ایران و سوریه| تلاش برای ایجاد خطوط کشتیرانی

وزیر راه و شهرسازی از آمادگی ایران و سوریه برای افزایش پروازهای هفتگی به منظور رونق تجارت تهران و دمشق خبر داد و گفت: وزارت راه در راستای سیاست های دولت سیزدهم مبنی بر افزایش روابط سیاسی و تجاری با کشورهای همسو و همچنین توسعه اقتصاد دریامحور، هرگونه همکاری با بازرگانان را دریغ نخواهد کرد.

وزیر راه و شهرسازی از آمادگی ایران و سوریه برای افزایش پروازهای هفتگی به منظور رونق تجارت تهران و دمشق خبر داد و گفت: وزارت راه در راستای سیاست های دولت سیزدهم مبنی بر افزایش روابط سیاسی و تجاری با کشورهای همسو و همچنین توسعه اقتصاد دریامحور، هرگونه همکاری با بازرگانان را دریغ نخواهد کرد.

به گزارش تین نیوز به نقل از ایسنا، مهرداد بذرپاش که به عنوان رییس کمیسیون مشترک ایران و سوریه چندی پیش در سوریه حضور یافت، در این دیدار تقویت گسترش روابط اقتصادی ایران و سوریه در بخش دریایی و ریلی را نیز مورد توجه قرار داده بود.

بذرپاش گفته بود مهمترین موضوعاتی که در کمیسیون مشترک دنبال می کنیم، شامل اقتصاد دریامحور است که برنامه های خوبی تدارک دیده شده است. همچنین در بخش ریلی نیز اتحاد بین ایران، عراق و سوریه و احیا و توسعه خطوط ریلی در حوزه های ترانزیت باری و مسافری مدنظر است.

موافقت ایران و سوریه برای افزایش پروازها و برقراری خطوط منظم کشتیرانی میان دو کشور

در این راستا به نقل از وزارت راه و شهرسازی، بذرپاش که طی سفری دو روزه همراه با رئیس جمهور به دمشق سفر کرده، با تجار و بازرگانان ایرانی فعال در سوریه در محل ستاد توسعه ایران و سوریه دیدار و گفت وگو کرد و از نزدیک مشکلات و دغدغه های آنان را مورد بررسی قرار داد.

برقرار نبودن خط هوایی منظم بین ایران و سوریه و نبود امکان برنامه ریزی برای تجار در جهت واردات، صادرات و تردد بین دو کشور و همچنین درخواست برقراری پروازهای روتین هفتگی برای تجار و بازرگانان از جمله موضوعاتی بود که در این جلسه توسط بازرگانان مطرح شد و وزیر راه و شهرسازی نیز در پاسخ از توافق انجام شده بین ایران و سوریه برای افزایش پروازها در روزهای آتی خبر داد.

بذرپاش همچنین در پاسخ به ایجاد خطوط کشتیرانی برای حمل محموله های بزرگ تر و تردد منظم کشتی از بنادر ایران به سوی بنادر سوریه که از دیگر درخواست های تجار بود، اظهار کرد: وزارت راه و شهرسازی در راستای سیاست های دولت سیزدهم مبنی بر افزایش روابط سیاسی و تجاری با کشورهای همسو و همچنین توسعه اقتصاد دریامحور هرگونه همکاری با بازرگانان در این راستا را دریغ نخواهد کرد.

رفع قوانین دست و پاگیر بانکی برای رونق تجارت ایران با سوریه 

وی افزود: در زمینه رفع برخی قوانین دست و پاگیر تجاری برای فعالان بخش خصوصی در حوزه های ارزی و بانکی در کشور سوریه نیز با استفاده از ظرفیت های کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور پیگیری هایی در دست اقدام است که به زودی این مشکلات نیز با اهتمام طرفین برطرف خواهد شد.

گفتنی است؛ جلسه وزیر راه و شهرسازی با بیش از ۵۰ نفر از تجار ایرانی در سوریه، بیشتر از چهار ساعت به طول انجامید.

برپایی نمایشگاه در دمشق فرصتی برای معرفی و نمایش محصولات و خدمات داخلی

وزیر راه و شهرسازی همچنین در ادامه برنامه های خود طی سفر دو روزه به سوریه، از نمایشگاه آفاق المستقبل در دمشق بازدید و با اعضای هیئت مدیره این نمایشگاه دیدار و گفت وگو کرد.

در این مجموعه که بیش از یک سال پیش، برای نمایش حوزه کوچک بازرگانی طراحی شده است، صنایع گوناگون با برپایی انبوه غرفه ها، محصولات تولید شده داخلی را در معرض نمایش بازرگانان و فعالان اقتصادی کشور سوریه قرار می دهند.

وزیر راه و شهرسازی ضمن بازدید از آفاق المستقبل، نکاتی را به دست اندرکاران برنامه ریزی مجموعه یادآور شد تا در نهایت برای تجار و فعلان اقتصادی کشورمان به دستاوردها و نتایج مثبت بیش از پیش منجر شود.

بذرپاش اعلام کرد: در آینده ای نزدیک در تهران کلیه هماهنگی های لازم با حوزه نمایشگاهی و صنایع کوچک انجام می شود تا از این فرصت که برای بخش خصوصی ایجاد شده است، بتوان به نحو مطلوبی استفاده کرد.

وی تصریح کرد: باید بستر این حوزه برای بخش های مختلف صنعت، کشاورزی، نفت و گاز و … فراهم باشد تا بتوانند محصولات و خدمات خود را معرفی و عرضه کنند و این موضوع به دریچه ای به سوی پیشرفت وضعیت حوزه بازرگانی و انتقال تجربه و تکنولوژی به کشور سوریه تبدیل شود.

در پایان این بازدید، وزیر راه و شهرسازی دستورات لازم برای عملیاتی تر شدن اقدامات این مجموعه را صادر کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *