02:36

1403/05/01

افزایش کیفیت و ایمنی سیر با استفاده از ریل طویل در خطوط راه‌آهن

مدیرکل خط و سازه‌های فنی شرکت راه آهن مهمترین اثر استفاده از ریل طویل در خطوط راه‌آهن را افزایش چند برابری کیفیت، ایمنی سیر و کاهش هزینه‌های نگهداری در طول عمر پروژه دانست.

به گزارش پایگاه خبری ایران ناوگان به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، روح اله تقی‌زاده مدیرکل خط و سازه‌های فنی شرکت راه آهن در توضیح ریل طویل گفت: در کشور ما ریل‌ها با طول‌های کوتاه تهیه می‌شود که پس از انتقال به محل پروژه، نصب و جوشکاری می‌شود. این در حالی است که در دنیا ریل را با حداکثر طول که عموماً بیشتر از ۱۰۰ متر است تولید می‌کنند و در کارگاه‌های ثابت، مجدد جوشکاری و به طول‌های بیشتر تبدیل می‌شود و سپس ریل تولید شده را به محل پروژه حمل و نصب می‌کنند.

به گفته تقی‌زاده، مهم‌ترین اثر این روش، افزایش چند برابری کیفیت، ایمنی سیر و کاهش هزینه‌های نگهداری در طول عمر پروژه است.

مدیرکل خط و سازه‌های فنی شرکت راه آهن خاطرنشان کرد: به‌دلایل اشاره شده این موضوع در اولویت کاری شرکت قرار گرفته و با استفاده از توان متخصصان داخلی، موضوعات فنی ریل طویل، نهادینه و تجهیزات این کار فراهم شده‌است و در چند نقطه در شبکه ریلی، به‌صورت آزمایشی اجرا شده‌است.

تقی‌زاده گفت: پس از اجرای آزمایشی موفق ریل طویل، در حال حاضر در تمام مناقصات احداث خطوط جدید، استفاده از روش نصب ریل طویل الزامی شده و یک مناقصه در مسیر پر ترافیک تهران- مشهد به‌صورت ریل طویل در مرحله فراخوان است.

وی با اشاره به اینکه تمامی خطوط جدید توسط شرکت ساخت و توسعه زیربناهای کشور احداث می‌شود خاطرنشان کرد: لازم است این شرکت هم استفاده از روش قدیمی را ممنوع کرده و این موضوع را مانند راه آهن الزامی کند که ما به‌عنوان بهره‌بردار، مطالبه جدی در این خصوص داریم.

مدیرکل خط و سازه‌های فنی شرکت راه آهن ضمن تشکر از تلاش‌های صورت گرفته جهت بومی سازی تولید ریل گفت: هم اکنون حداکثر طول قابل‌تولید ریل توسط شرکت ذوب آهن ۳۶ متر بوده که لازم است اقدامات لازم جهت افزایش آن به طول‌های بیشتر صورت پذیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *