04:34

1403/05/01

درخواست از سران قوا برای ورود به مسأله تعیین نرخ بلیت هواپیما

رییس سازمان هواپیمایی کشوری با بیان اینکه تابع قوانین و رای دیوان عدالت اداری در خصوص تعیین نرخ بلیت هواپیما هستیم، گفت: همزمان از سران قوا خواسته ایم که به مسأله تعیین نرخ بلیت هواپیما ورود پیدا کنند و خواسته خود را پیگیری می‌کنیم.

به گزارش پایگاه خبری ایران ناوگان به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، محمد محمدی بخش رئیس سازمان هواپیمایی کشوری، در پاسخ به سوالات خبرنگاران در نشست خبری عملکرد وزارت راه و شهرسازی در دولت سیزدهم با اشاره به نحوه تعیین نرخ بلیت هواپیما اظهار کرد: به لحاظ تاریخی تعیین و تصویب نرخ بلیت هواپیما بر عهده شورای عالی هواپیمایی است که تا اینکه در سال ۹۴، قانون برنامه پنجم توسعه و آزادسازی نرخ بلیت اجرا شد.

وی افزود: این آزادسازی با حذف مولفه‌های هدفمندی یارانه‌ها رخ می‌داد و تا سال ۹۹ نرخ‌گذاری توسط سازمان هواپیمایی کشوری انجام می‌شد اما با استقرار دولت سیزدهم در تیرماه ۱۴۰۰ قیمت بلیت‌ها ۱۵ درصد کاهش یافت و قرار شد در شورای تنظیم بازار تعیین تکلیف و اجرایی شود که تا اردیبهشت ۱۴۰۲ اجرایی نشد و در این مدت ۹ درصد ارزش افزوده نیز به آن اضافه شد.

محمدی بخش گفت: سپس قیمت‌گذاری توسط سازمان هواپیمایی کشوری ابلاغ شد. البته اصرار ما بر اجرای قانون و نرخ‌گذاری توسط شورای‌عالی هواپیمایی کشوری است زیرا با توجه به نقش حاکمیتی خود با افزایش و آزادسازی نرخ بلیت به این شکل موافق نیستیم که البته این نکته در دفاعیه سازمان هواپیمایی کشوری به دیوان عدالت اداری نیز اعلام شده است.

رییس سازمان هواپیمایی افزود: پس از صدور رای دیوان مقرر شد که قیمت بلیت هواپیما به شکل فعلی مشخص شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: با توجه به شرایط حاکم بر کشور آیین‌نامه‌ای بر اساس ماده ۵ قانون هواپیمایی کشوری برای کنترل شبکه پروازی در هفته گذشته به شرکت‌های هواپیمایی ابلاغ شد.

وی تاکید کرد: مولفه‌های ایمنی و امنیت برای ما بسیار مهم است است و ما برای اینکه بازار رها نباشد از حقوق مردم دفاع کردیم. همچنین صورت‌جلسه‌ای نوشته شد که شرکت‌ها نرخ‌های خود را اعلام کنند و سازمان هواپیمایی کشوری و انجمن شرکت‌های هواپیمایی بر نرخ‌ها و شرکت‌ها نظارت داشته باشند. البته هم‌زمان از سران قوا خواسته‌ایم که به مسأله نرخ ورود پیدا کنند و خواسته خود را پیگیری می‌کنیم.

۳ میلیون و ۴۰۰ هزار مسافر در نوروز ۱۴۰۳ با ناوگان هوایی جابه‌جا شدند

رییس سازمان هواپیمایی کشوری در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه به ۵۵۰ فروند هواپیما در ناوگان هواپیمایی کشور نیاز داریم، گفت: در نوروز ۱۴۰۱، دو میلیون و ۵۰۰ هزار مسافر، در نوروز ۱۴۰۲ دو میلیون و ۹۰۰ هزار مسافر و در نوروز ۱۴۰۳ نیز سه میلیون و ۴۰۰ هزار مسافر با ناوگان هوایی کشور جابه‌جا شدند.

محمدی بخش افزود: در عملیات اربعین ۱۴۰۰، ۱۳۰ هزار زائر، در ۱۴۰۱، ۲۵۷ هزار زائر و در ۱۴۰۲ نیز ۴۲۰ هزار زائر جابه‌جا شدند. همچنین در اولین عملیات حج در دولت سیزدهم نزدیک به ۴۰ هزار زائر و در عملیات حج دوم ۸۷ هزار و ۵۰۰ زائر جابه‌جا شدند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *