04:32

1403/05/01

میزان افزایش قیمت بلیت هواپیما| فضای تورم و وضعیت ایرلاین ها مد نظر است

یازرلو سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری با بیان اینکه نمی توان کف و سقف قیمت بلیت هواپیما را گمانه زنی کرد گفت: میزان افزایش قیمت بلیت هواپیما تعیین شده اما درصد آنرا ستاد تنظیم بازار اعلام می کند.

به گزارش پایگاه خبری ایران ناوگان به نقل از بازار، خرداد ماه پارسال بود که افزایش ۲۹ درصدی قیمت بلیت هواپیما موجی از نارضایتی را میان ایرلاین ها و انجمن شرکتهای هواپیمایی ایجاد کرد. این میزان افزایش و ابلاغ آن از سوی ستاد تنظیم بازار در حالی صورت می گرفت که ایرلاین ها و انجمن شرکتهای هواپیمایی درخواستی که از میزان افزایش داشتند حدود ۱۰۰ درصد بود اما وقتی به یکباره با تصویب و ابلاغ ۲۹ درصدی مواجه شدند نسبت به این مصوبه بارها و بارها مسیرهای متفاوتی را برای شکستن این مصوبه به کار گرفتند اما راه به جایی نبردند.

ایرلاین های متخلف که از نرخ مصوب خرداد ماه پارسال تعدی کرده و عبور می کردند بارها و بارها متخلف شناخته شده و حتی برخی از درگاه های فروش بلیت آنها نیز پلمب شد. اما ظاهرا ایرلاین ها این جریمه ها را چندان برای خود هزینه بر نمی دانستند به همین جهت حتی در صورت جریمه نیز اقدام به گران کردن بلیت هواپیما می کردند.

جعفر یازرلو سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری در پاسخ به این پرسش که آیا مشخص است ستاد تنظیم بازار چه زمانی قصد ابلاغ قیمت های جدید بلیت هواپیما را دارد؟ گفت: میزان افزایش قیمت در جلساتی که با حضور نمایندگان ایرلاین ها و مسئولان انجمن شرکتهای هواپیمایی تعیین و به ستاد تنظیم بازار ارسال شد. اما تا زمانی که ستاد تنظیم بازار تصمیمی در خصوص میزان افزایش قیمت بلیت هواپیما نگیرد نمی توان پیش بینی در خصوص میزان افزایش و زمان ابلاغ داشت. به هر حال بر اساس روال قانونی قیمت ها در شورای عالی هواپیمایی تعیین و به ستاد تنظیم بازار ارسال می شود. حال باید دید ستاد تنظیم بازار با افزایش قیمت بلیت هواپیما موافقت می کند یا خیر؟ و اگر موافقت کرد این میزان افزایش چقدر است؟

او با تاکید بر اینکه قیمت بلیت هواپیما در شورای عالی هواپیمایی با حضور تمام نمایندگان ایرلاین ها و مسئولان انجمن شرکتهای هواپیمایی بررسی و به ستاد تنظیم بازار ارسال شد اظهار داشت: باید منتظر ماند تا دید ستاد تنظیم بازار در این زمینه و میزان پیشنهادی ارائه شده چه تصمیم گیری خواهد کرد.

سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری در پاسخ به این سوال که می توان امیدوار بود که امسال ستاد تنظیم بازار، میزان افزایش قیمت بلیت هواپیما را به اندازه ای که مد نظر شرکتهای هواپیمایی است افزایش دهد؟ یادآوری کرد: سال گذشته انجمن شرکتهای هواپیمایی اعلام کرد که پیشنهاد انجمن به شورای عالی هواپیمایی افزایش ۱۰۰ درصدی بلیت هواپیما برای سال ۱۴۰۲ بوده است. امسال نیز سقف و کف برای قیمت بلیت هواپیما مشخص شده است و نظرات تمامی ایرلاین ها و انجمن شرکتهای هواپیمایی احصا شده است.

وی افزود: به هر حال تا زمانی که ستاد تنظیم بازار قیمت بلیت هواپیما را تصویب و ابلاغ نکند، بهای بلیت هواپیما کماکان بر اساس نرخ مصوب پارسال خواهد بود. هر چند یک بار نرخ ها با ابلاغ افزایش قیمت در اواخر سال گذشته با اعمال مالیات بر ارزش افزوده بروزرسانی شد اما به هر حال باید برای قیمت های جدید بر اساس قانون منتظر هر گونه تصمیم ستاد تنظیم بازار بود.

یازرلو در پاسخ به این پرسش که آیا می توان از هم اکنون میزان رشد قیمت بلیت را حداقل به میزان ۲۰ درصد دانست؟ یعنی به میزان تورم؟ تصریح کرد: در خصوص کف و سقف قیمت بلیت هواپیما گمانه زنی نمی توان کرد. ستاد تنظیم بازار هم به عنوان مرجع قانونی تمام نکات را بررسی خواهد کرد و فضای تورم و وضعیت ایرلاین ها را در نظر خواهد گرفت. اما موضوعی که مهم است این است که وظیفه ویژه سازمان هواپیمایی کشوری ایمنی پروازها است که به بهترین شکل ممکن آنرا اجرا و عملیاتی می کند.

او اظهار داشت: بر اساس مصوبه سران سه قوه تعیین قیمت بلیت هواپیما بر عهده ستاد تنظیم بازار است. به هر حال ستاد تنظیم بازار با جلساتی که با سازمان حمایت مصرف کنندگان برگزار می کند میزان افزایش قیمتی پیشنهاد شده از سوی شورای عالی هواپیمایی را بررسی خواهد کرد و در نهایت به جمع بندی رسیده و آنرا مصوب و ابلاغ خواهد کرد. بنابراین نمی توان هیچ گونه پیش بینی از میزان افزایش و حتی زمان ابلاغ قیمت های جدید ارائه کرد.

آنچه که مشخص است این است که سال گذشته هم ستاد تنظیم بازار با میزان درصدی که شورای عالی هواپیمایی تعیین کرده بود موافقت نکرد و فاصله زیادی میان عدد پیشنهادی شورای عالی هواپیمایی با ابلاغیه ستاد تنظیم بازار وجود داشت. حال سوال این است که آیا امسال ستاد تنظیم بازار تلاش خواهد کرد که تورم و زیانده بودن ایرلاین ها را در تعیین قیمت ها لحاظ کند؟ آیا افزایش قیمت بلیت هواپیما در سال ۱۴۰۳ به گونه ای خواهد بود که آنها در طول سال به عناوین مختلف از نرخ مصوب عبور نکنند و یا به هر دلیلی هواپیماهای خود را به بهانه های مختلف زمین گیر نکنند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *