06:35

1403/02/02

اعتراض سازمان بنادر به جلوگیری از میزبانی ایران در روز دریانوردی

سازمان بنادر و دریانوردی در واکنش به اقدام آمریکا و انگلیس برای جلوگیری از میزبانی ایران در رویداد موازی روز جهانی دریانوردی، اعلام کرد: این اقدام ناشی از زبونی و استیصال چند دولت مدعی و زورگو است و خللی در اراده ایران در حرکت رو به جلو و مسیر پیشرفت اقتصاد دریا پایه و مشارکت فعالانه در آیمو ایجاد نخواهد کرد.

به گزارش پایگاه خبری ایران‌ناوگان، سازمان بنادر و دریانوردی در واکنش به اقدام آمریکا و انگلیس برای جلوگیری از میزبانی ایران در رویداد موازی روز جهانی دریانوردی، بیانیه‌ای صادر کرد.

در این بیانیه آمده است:

سازمان بین المللی دریانوردی (آیمو) در اجلاس یکصد و چهاردهم شورای خود در سال ۲۰۱۵ میلادی، میزبانی رویداد موازی روز جهانی دریانوردی سال ۲۰۲۳ میلادی را به ایران اعطاء نمود و از آن تاریخ به بعد، در مواضع مختلف از جمله نشست سال قبل شورا، آن را مورد تایید قرار داد.

با این تفاصیل و در حالی که تنها سه ماه به برگزاری این رویداد در هفته اول آبان ماه مانده بود، میزبانی ایران با تلاش‌های مذبوحانه دولت‌های آمریکا و انگلیس و جلب نظر معدود دولت‌های غربی بی اختیار و وابسته آمریکا، در خلال نشست یکصد و بیست و نهم شورای آیمو، در روز پنج شنبه مورخ ۲۹ تیرماه سال ۱۴۰۲، لغو گردید.

مبنای مخالفت این دو کشور، در حالی اتهام واهی اقدامات برهم زننده ثبات ایمنی و امنیت دریایی توسط ایران اعلام شده است که بر همگان آشکار است، ایران به عنوان قدرت بلامنازع منطقه ای، همواره عامل ثبات و حافظ ایمنی و امنیت دریانوردی و حتی محیط زیست دریایی بوده است تا جایی که در سال ۲۰۱۱ توسط آیمو مورد تایید و تشویق قرار گرفت و این دولت‌های آمریکا و انگلیس هستند که در مواضع متعدد، چه در آب‌های سرزمینی و منطقه و چه در آب‌های دور، با تهدید، ارعاب و حتی عملیات‌های ایذایی، به کشتی‌ها و محموله‌های ایران، خلاف حقوق بین الملل، دست درازی نموده و موجب اختلال در تجارت صلح آمیز و تهدید ایمنی و امنیت دریانوردی شدند.

این بیانیه افزوده: بر این باوریم، چنین اقدام غیرحقوقی، فنی و اخلاقی به سرکردگی دو دولت متکبر آن هم نسبت به یک رویداد با ماهیت صرفا جشن و تجلیل از دریانوردان و صنعت دریانوردی، در پی رسوایی‌ها و شکست‌های مفتضحانه آن‌ها در اعمال فشارهای اقتصادی و تحریم ها، با تمرکز بر صنعت کشتیرانی و صادرات مواد نفتی صورت گرفت که خود نشان دهنده میزان خباثت، عجز و ناتوانی آن‌ها در برابر ملت بزرگ و شریف ایران اسلامی از یک طرف و بازیچه قرار دادن، سوء استفاده و گروگان گیری سازمان‌های بین المللی تخصصی و فنی، با اغراض سیاسی از طرف دیگر است.

با این حال، نتیجه رای گیری نشان داد که دو دولت آمریکا و انگلیس در تلاش برای نیل به اجماع میان اعضای شورا ناتوان ظاهر شده اند، تا اینکه پس از رای گیری، با نتیجه شکننده ۲۲ رای موافق در مقابل ۱۷ رای مخالف یا ممتنع (از مجموع ۳۹ دولت عضو شورای حاضر در نشست) میزبانی لغو گردید.

ما مطمئن هستیم، اقدامات ایذایی اینچنینی که ناشی از زبونی و استیصال چند دولت مدعی و زورگو است، خللی در اراده دولت و ملت ایران و جامعه دریایی و بندری کشور، بر تداوم حرکت رو به جلو و مسیر پیشرفت اقتصاد دریاپایه و مشارکت فعالانه در فرآیند قانونگذاری آیمو به عنوان یکی از دولت‌های مهم و اثرگذار، طبق منویات مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) و رهنمودهای دولت مردمی ایجاد نخواهد کرد.

در پایان از تلاش‌ها و زحمات همکاران ارجمند وزارت راه و شهرسازی، وزارت امور خارجه به ویژه سفارت کشورمان در لندن و همکاران سازمانی، بخاطر حمایت ها، برنامه ریزی ها، اقدامات و هماهنگی‌های به عمل آمده در طول شش ماه گذشته کمال تشکر و قدردانی به عمل می‌آید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *