07:54

1403/01/31

افتتاح بندر خشک ریلی تهران از مهم‌ترین اقدامات انجام شده در راه‌آهن

مدیرکل راه‌آهن تهران افتتاح بندر خشک ریلی تهران در مرکز لجستیک آپرین را یکی از مهم‌ترین اقدامات انجام شده در حوزه ریلی دانست.

به گزارش پایگاه خبری ایران ناوگان به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، علی کاظمی‌منش مدیرکل راه‌آهن تهران با اشاره به اقدامات مهم انجام شده در حوزه ریلی و در راه‌آهن تهران اظهار کرد: افتتاح بندر خشک ریلی تهران در مرکز لجستیک آپرین یکی از مهم‌ترین اقدامات صورت گرفته بود.

کاظمی‌منش یادآور شد: یکی از مهم‌ترین اقدامات صورت گرفته در حوزه راه‌آهن تهران طی ۸ ماه گذشته ساخت و افتتاح پل بزرگ پیامبر اعظم در ورامین بود.

وی افزود: برای چند ماه باقی‌مانده از سال، تونلی در منطقه ۱۷ و ۱۸ تهران به طول ۹ کیلومتر مورد بهره‌برداری قرار خواهد گرفت.

به گزارش روابط عمومی راه‌آهن، کاظمی‌منش گفت: مقدمات انتقال توشه از جنب ایستگاه تهران به خیابان شهید رجایی و مقدمات راه‌اندازی موزه راه‌آهن هم در دستورکار قرار گرفته است.

گفتنی است، فاز اول بندر خشک ریلی تهران با وسعت حدود ۵۵ هکتار در مرکز تقاطع کریدورهای بین المللی و ریلی شرق – غرب و شمال – جنوب در ۲۰ کیلومتری شهر تهران و مجاورت شهرستان اسلامشهر قرار دارد. راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران در راستای توسعه حمل‌ونقل ریلی و ایجاد مراکز لجستیک با سرعت‌بخشی به پروژه احداث بندر خشک ریلی تهران (به ویژه از اسفند سال ۱۴۰۰)؛ در فاز اول و در پروژه پیش رو با سرمایه‌گذاری معادل ۱۰۰۰ میلیارد تومان توسط بخش خصوصی، اقدام به احداث بزرگترین قطب و محوطه کانتینری درون سرزمینی کشور، فراهم‌سازی کلیه شرایط مورد نیاز از جمله ساختمان گمرک، ساختمان مدیریت ریلی و محوطه تخلیه و بارگیری ورق‌های فولادی ایران‌خودرو کرده است.

کاهش زمان ترخیص کالاهای وارداتی، کاهش مصرف سوخت، کاهش زمان رسوب کالا در گمرک، انجام تشریفات کالاهای صادراتی در مجاورت پایتخت، اشتغال‌زایی و رونق تولید، از جمله مزایای این طرح راهبردی است. در این راستا بندر خشک ریلی تهران به عنوان بزرگترین قطب وارداتی و صادراتی ریلی مرکز کشور دوشنبه ۱۵ اسفندماه با حضور وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل راه آهن افتتاح شد.

سید میعاد صالحی، مدیرعامل شرکت راه‌آهن پیش از این، ساخت بندر خشک ریلی تهران در آپرین اسلام‌شهر را جهشی در حوزه بار ریلی بین‌المللی اعلام کرده بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *