03:08

1403/03/30

افتتاح ۵ ایستگاه مترو در تهران/ ترافیک امسال کاهش می‌ یابد؟

اسفند ماه سال گذشته ۵ ایستگاه مترو به طول ۱۱.۵ کیلومتر افتتاح شد و به نظر می رسد در سال جدید از بار ترافیکی پایتخت کاسته شود.

اسفند ماه سال گذشته ۵ ایستگاه مترو به طول ۱۱.۵ کیلومتر افتتاح شد و به نظر می رسد در سال جدید از بار ترافیکی پایتخت کاسته شود.

به گزارش تین نیوز به نقل از مهر، درد مزمن آلودگی هوا در کنار ترافیکی که تهران را بلعیده است تنها با افزایش ناوگان و توسعه حمل و نقل عمومی همچون مترو و اتوبوس محقق می شود.

از ابتدای روی کار آمدن مدیریت شهری ششم، علیرضا زاکانی شهردار تهران اعلام کرد که اولویت اصلی و ابتدایی او تکمیل خطوط مترو تهران و توسعه آن است.

شهردار تهران اعلام کرد که در حوزه حمل و نقل و در حوزه مترو ۳۳۰ ایستگاه مترو در ۱۱ خط وجود دارد و در صورت تکمیل می تواند ۱۰ میلیون سفر در طول روز داشته باشد که از این میان ۷ خط در ۱۴۳ ایستگاه مورد استفاده قرار گرفته و اولویت پیش روی مدیریت شهری تکمیل خطوط ۷ گانه است.

احداث چهار خط جدید مترو در سال آینده

شهردار تهران پیرامون برنامه شهرداری تهران در رابطه با توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی گفت: سال ۱۴۰۲ به جز بخشی از خط شش سایر خطوط فعلی مترو تهران تکمیل می شود و انشاالله فرآیند احداث چهار خط جدید مترو تهران نیز آغاز می شود.

برای تحقق همین وعده بود که شورای شهر تهران در بودجه سال آینده ۱۰ هزار میلیارد تومان به بخش حمل و نقل عمومی افزود و ۴۵ درصد از کل بودجه را به توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی تهران اختصاص داد.

اختصاص ۴۵ درصد بودجه شهرداری تهران برای توسعه حمل و نقل

مهدی چمران رئیس شورای شهر تهران با بیان اینکه با افزوده شدن بودجه حمل و نقل عمومی بودجه شهرداری ۶۵ هزار میلیارد تومان بسته شد و ۱۰ هزار میلیارد تومان افزون بر حمل و نقل عمومی شد گفت: انشاالله حرکت خوبی در سال ۱۴۰۲ برای اتوبوس، مینی بوس، ون و مترو شاهد باشیم.

وی گفت: در یک سال می توانیم ۱۰ هزار میلیارد تومان برای اصلاح حمل و نقل عمومی صرف کنیم و این ظرفیت ما برای یک سال بود و با توجه به توان خرید اتوبوس، مینی بوس و مترو به رقم ۱۰ هزار میلیارد تومان رسیدیم.

چمران با بیان اینکه شورای شهر ریل گذاری می کند و شهرداری تهران اجرایی می کند گفت: در سال ۱۴۰۰ هم به نتایج مثبتی رسیدیم و حدود ۴۵ درصد بودجه سال ۱۴۰۲ به حمل و نقل عمومی اختصاص یافته است.

افتتاح ۵ ایستگاه جدید مترو در آخرین روزهای سال

اما همانطور که از اولویت های شهردار و مشکلات شهر تهران مشخص است مترو تهران برای کاهش ترافیک و آلودگی هوای تهران و افزایش اقبال شهروندان به استفاده از ناوگان حمل و نقل عمومی ساخته شد و با افتتاح ۵ ایستگاه جدید شبکه ریلی تهران بیش از ۲۵۰ کیلومتر رسید.

برای همین موضوع بود که شهردار تهران اعلام کرد به دنبال این است که در آخرین روز سال ۱۴۰۱ به شهروندان تهرانی عیدی دهد و اعلام کرد عیدی آخر سال شهرداری به مردم در روز شنبه رونمایی می شود.

اما عیدی علیرضا زاکانی به شهروندان تهرانی افزایش ۱۱.۵ کیلومتر قطار شهری زیر زمینی و ۵ ایستگاه مترو بود و ۵ ایستگاه کارگر، لاله، تقاطع میدان ولی عصر، تقاطع هفت تیر، ایستگاه شهید دادمان ورودی ایستگاه مدافعان سلامت به طول ۱۱ و نیم کیلومتر افتتاح شد.

با حضور رئیس جمهور بهره برداری از ۵ ایستگاه در خط ۶ مترو تهران انجام شد و خط ۶ مترو تهران به طول تقریبی ۴۲ کیلومتر، از ایستگاه دولت آباد آغاز و به ایستگاه شهدای کن رسید و این خط با ۵ خط دیگر شبکه مترو ایستگاه تبادلی دارد.

کدام ایستگاه های مترو افتتاح شد

اولین ایستگاهی که به دست شهردار تهران و رئیس جمهور افتتاح شد ایستگاه شهدای هفتم تیر بود این ایستگاه تبادلی در تقاطع خط یک و ۶ قرار دارد، ایستگاه میدان شهدای هفتم تیر به توزیع متعادل مسافر در خطوط یک، دو و سه کمک می کند.

دومین ایستگاه ایستگاه میدان حضرت ولیعصر (عج) بود.

این ایستگاه تبادلی در تقاطع خطوط ۳ و ۶ قرار داشته و ۵۰۰ میلیارد تومان هزینه ساخت و تجهیز آن شده است و به دلیل مجاورت این ایستگاه با خیابان های کریمخان زند، بلوار کشاورز و خیابان حضرت ولیعصر (عج) اهمیت بهره برداری از آن بیشتر شده است و این ایستگاه میان ایستگاه های شهید نجات اللهی و بوستان لاله قرار دارد.

در توضیح سومین ایستگاه باید گفت ایستگاه بوستان لاله بود که در کنار خیابان وصال شیرازی و حجاب قرار گرفته است که ورودی اول آن افتتاح و ورودی دوم آن نیز در صورت تأمین منابع مالی قابلیت ساخت و بهره برداری دارد.

علاوه بر ایستگاه های گفته شده شهروندان تهرانی می توانند از ایستگاه مترو خیابان کارگر استفاده کنند این ایستگاه در تقاطع خیابان های کارگر و دکتر فاطمی قرار گرفته است.

بنا به گفته مسئولان تمامی ایستگاه هایی که امروز افتتاح می شوند از سامانه های تهویه تونلی، تهویه مطبوع ایستگاهی، شبکه مخابرات، سیستم نظارت تصویری، رمپ عبور ویلچر، خطوط بساوایی و پله برقی برخوردار است.

افتتاح یک ایستگاه جدید در خط ۷ مترو

علاوه بر ایستگاه هایی که جزئیات آنها اعلام شد ایستگاه شهید دادمان و ۱.۵ کیلومتر مسیر تونلی در خط ۷ نیز امروز به بهره برداری می رسد.

جلال بهرامی معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران درباره جزئیات افتتاح ایستگاه های جدید مترو تهران گفت: ۹.۵ کیلومتر از خط ۶ مترو حد فاصل ایستگاه میدان امام حسین (ع) تا ایستگاه دانشگاه تربیت مدرس به همراه ایستگاه شهید دادمان و ۱.۵ کیلومتر مسیر تونلی در خط ۷ طی مراسمی مورد بهره برداری قرار گرفت.

وی گفت: به این ترتیب با افتتاح ایستگاه های شهدای هفتم تیر (تقاطعی با خط یک)، میدان حضرت ولی عصر (عج) (تقاطعی با خط سه)، بوستان لاله و کارگر، قطعه میانی خط ۶ تکمیل شده و ۲۷ کیلومتر مسیر پیوسته و ۱۷ ایستگاه در این خط به شهروندان سرویس دهی خواهد کرد.

بهرامی گفت: ۱.۵ کیلومتر از خط ۷ مترو به همراه ایستگاه شهید دادمان و ورودی سوم ایستگاه مدافعان سلامت نیز آماده شده است.

مترو نیازمند واگن است

همان طور که گفته شد آلودگی هوا و ترافیک بیماری سختی است که تهران با آن دست و پنجه نرم می کند افتتاح ایستگاه های جدید مترو تهران می تواند کمی از این درد را التیام ببخشد.

البته مدیریت شهری باید در نظر داشته باشد که علاوه بر توسعه خطوط مترو نیازمند واگن های مترو نیز هست و به موازات توسعه خطوط ریلی باید واگن های آن نیز تأمین شود و امیدوار هستیم پس از توسعه شبکه ریلی، مدیریت شهری برای واردات واگن های جدید نیز اقدامات عاجلی انجام دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *