21:43

1403/03/08

امضای قرارداد بلندمدت بهره‌برداری چابهار با هندی‌ها در آینده نزدیک

وزیر راه و شهرسازی با تأکید براینکه قرارداد بلندمدت بهره‌برداری بندر چابهار با هندی‌ها به زودی امضا می‌شود، گفت: حاضریم ظرفیت‌های بنادر را طبق مقررات به بخش‌های داخلی و خارجی خصوصی واگذار کنیم.

به گزارش پایگاه خبری ایران ناوگان به نقل از خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، مهرداد بذرپاش امشب در مراسم روز جهانی دریانوردی که در مرکز آموزش دریانوردی سازمان بنادر و دریانوردی در تهران در حال برگزاری است، اظهار داشت: 1800 کیلومتر ساحل در جنوب کشور به غیر از جزایر داریم که چهار استان را در بر می‌گیرد اما درآمد ارزی مرتبط با این میزان ساحل نداریم و از ظرفیت اقتصاد دریا کم بهره برده‌ایم.

وی افزود: ایران سرزمین‌ فرصت‌های لجستیکی و ترانزیتی است. در واقع ایران «ایران راه» است. برای ترانزیت دنیا ایران هم راه است و هم راه حل.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد:‌ برای توسعه ترانزیت ایران توسعه کریدورهای شمال – جنوب با اتصال ریلی و سپس جاده‌ای بین دریای شمال و دریای جنوب ضرورت است.

بذرپاش گفت: تا سه ماه آینده با افتتاح راه‌آهن رشت – کاسپین از بندر شهید رجایی به دریای شمال و بندر کاسپین متصل می‌شویم.

وی با تأکید براینکه چاره‌ای جز تکمیل خط آهن چابهار- زاهدان – یونسی – بیرجند – سرخس نداریم، گفت: قرارداد بلندمدت بهره‌برداری چابهار با هندی‌ها به زودی امضا می‌شود.

وزیر راه و شهرسازی عنوان کرد:‌ باید اولویت حمل کالا با ریل در دستور کار قرار گیرد. اسکله رو-رو ریلی بندر امیرآباد را تا یک سال آینده تکمیل می‌کنیم.

بذرپاش گفت: هر بخشی از ظرفیت‌های بندری را حاضریم به بخش خصوصی داخلی یا بیرونی با رعایت مقررات واگذار کنیم.

وی اضافه کرد: باید به سمت توسعه شهرک‌های ساحلی برویم. ایجاد 27 شهرک ساحلی در مسیر سواحل جنوب کار بزرگی است. شرکت‌های بزرگ حمل و نقلی هم باید به سمت حمل و نقل ترکیبی سوق یابند.

وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: اقتصاد دریایی می‌تواند به اندازه نفت برای آیندگان تولید ثروت کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *