01:48

1403/03/30

ایران‌خودرو رسماً احتکار هایما را تأیید کرد

شرکت ایران‌خودرو در گزارش رسمی خود به سازمان بورس تأیید کرد که در شهریورماه خودروهای تولیدشده هایما را احتکار کرده و به بازار عرضه نکرده بود.

به گزارش پایگاه خبری ایران ناوگان به نقل از تسنیم، طی یک هفته اخیر مسئولان استاندارد، تعزیرات و سازمان حمایت بر احتکار خودرو توسط ایران‌خودرو صحه گذاشته‌اند.

روز دوشنبه رئیس قوه قضائیه در جلسه شورای‌عالی قضائی به موضوع احتکار خودرو پرداخت و دراین‌باره گفت: برخی رسانه‌ها می‌گویند “خودروها را عمدی نگه‌داشته‌اند تا قیمت را بالا ببرند”، این مدل اخبار مردم را می‌آزارد، قبلاً به بازرسی کل کشور هم گفته‌ام ورود کنند و خودروسازها به‌صراحت به مردم توضیح بدهند و بگویند خودروها فلان ایراد را دارند.

رئیس قوه قضائیه افزود: حسب اعلام سازمان تعزیرات، در جریان بازدید از یک پارکینگ مستقر در خراسان رضوی، 10 هزار خودروی عرضه‌نشده مشاهده شد که 6 هزار دستگاه از آن‌ها دارای ایراد و نقص فنی بوده و 4 هزار دستگاه دیگر بلااشکال بودند، اما عرضه نمی‌شدند؛ به‌محض بازدید و ورود سازمان تعزیرات، متولی عرضه خودرو در آن بخش، با شتابزدگی و تعجیل مشغول عرضه و واگذاری خودرو‌ها می‌باشد! علی‌ای‌حال باید مقوله عرضه خودرو به‌صورت جامع و کامل مورد بررسی و پیگیری قرار گیرد و موضوع به‌صورت شفاف برای مردم و مشتریان تبیین شود؛ بنا بر نقلی که شده سازمان استاندارد نیز اعلام کرده است که خودرو‌های عرضه‌نشده فاقد مشکل از ناحیه استاندارد هستند.

اشاره رئیس قوه قضائیه به احتکار چهار هزار هایما توسط شرکت ایران‌خودرو است که مدیران این شرکت مدعی بودند استاندارد صندلی دارند اما پس از رسانه‌ای شدن این احتکار، نسبت به تحویل آنها اقدام کردند.

تیم گشت مشترک تعزیرات حکومتی در دهم مهرماه از شرکت ایران‌خودروی مشهد بازدید کرد و در همین راستا پرونده ظن احتکار برای چهار هزار خودروی ایران خودروی هایما و پژوپارس در پارکینگ بینالود مشهد تشکیل شد این امر مهر تاییدی بر احتکار خودروهایی است که آماده تحویل هستند ولی خودروساز از تحویل آنها به مشتریان خودداری می کند.

در همین راستا، سید مرتضی مدنی رئیس سازمان تعزیرات حکومتی در 15 مهرماه گفت که در گشت مشترک تعزیرات حکومتی در پارکینگ بینالود مشخص شد از 10 هزار خودروی موجود چهار هزار خودرو هایما، پژو پارس بدون پلاک در این مجموعه وجود دارد که به‌ظن احتکار پرونده تخلف برای این شرکت تشکیل شد.
به‌گفته مدنی، احراز این تخلف نیازمند گزارش کارشناسی و تأیید سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان است که در صورت تأیید با فوریت رسیدگی خواهد شد.

همچنین رئیس سازمان تعزیرات حکومتی فرصت 10روزه به مدیران این خودروساز داده است تا خودروها را به دست مصرف‌کنندگان واقعی برسانند در غیر این صورت با آنها به‌جرم سودجویی یا گرانفروشی کالایی برخورد خواهد شد.

در همین راستا گزارش رسمی که ایران‌خودرو به سازمان بورس داده نشان می‌دهد این شرکت در شهریورماه 2410 دستگاه هایما تولید کرده اما فقط 263 دستگاه را به مشتریان فروخته است، یعنی بیش از 2100 دستگاه هایمای تولیدی خود در شهریور را احتکار کرده بود.

همچنین در مجموع 6 ماه نخست امسال ایران خودرو 10528 دستگاه هایما تولید کرده که فقط 7655 دستگاه آن را به مشتریان فروخته بود، یعنی مجموعاً 2873 دستگاه هایما توسط ایران‌خودرو تا پایان شهریور احتکار شده بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *