00:06

1403/03/01

برنامه‌ ریزی کاهش فواصل زمانی اعزام کشتی‌ های ایران به ونزوئلا

نماینده گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران در ونزوئلا با بیان اینکه هیچ محدودیتی برای حمل دریایی بار صادراتی به مقصد ونزوئلا وجود ندارد، از آمادگی‌ برای کاهش فواصل زمانی اعزام کشتی‌ ها به ونزوئلا خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری ایران‌ناوگان به نقل از روابط‌ عمومی کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، نماینده کشتیرانی جمهوری اسلامی در ونزوئلا اظهار داشت: اقتصاد ونزوئلا طی سال‌های اخیر در حال بهبود مستمر است، ونزوئلا از وضعیت بحرانی سابق در حوزه اقتصاد، فاصله زیادی گرفته و بازار آن مهیای بهره‌برداری بازرگانان و تولیدکنندگان ایرانی است.

وی به ایجاد ظرفیت دو سویه حمل‌و‌نقل دریایی از سوی کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران برای صاحبان کالا به منظور ارسال کالا به ونزوئلا اشاره کرد و افزود: با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته و با به‌کارگیری شناور‌های مناسب، می‌توان از عمدۀ محصولات فله تولید ونزوئلا که بیشتر به صورت شیمیایی، معدنی و پترولیوم کُک هستند، برای تأمین نیاز‌های کشور بهره برد.

نماینده کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران در ونزوئلا با تأکید بر اهتمام دولت سیزدهم در توسعه مراودات تجاری بین‌المللی، بیان کرد: از سال گذشته با تشکیل کمیته‌های مشترک میان ایران و ونزوئلا، سرویس مستقیم کشتیرانی بین دو کشور از سوی گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران در آذرماه ۱۴۰۱ برقرار شده، همچنین سندها، توافق‌نامه‌ها و یادداشت‌های تفاهم همکاری بین ایران و ونزوئلا در این راستا نیز رد و بدل شد.

وی با اشاره به هدفگذاری ایجاد و توسعه خط دریایی در حوزه آمریکای لاتین در گروه کشتیرانی، گفت: در حال حاضر گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، هر سه ماه یکبار یک کشتی را به مقصد ونزوئلا اعزام می‌کند و البته این زمان‌بندی صرفاً با توجه به تقاضای کارخانجات و فعالان اقتصادی است و کشتیرانی آمادگی دارد مدت زمان فاصله میان اعزام کشتی‌ ها را کوتاه‌تر کند و به فواصل نزدیکتری صورت دهد.

این مقام مسئول با اشاره به حضور کشتی‌ های پتونیا و کِلاول در مأموریت صادرات سوخت ایران به ونزوئلا و یادآوری صدور پیام رهبر معظم انقلاب در قدردانی از کاپیتان‌ها و دریانوردان این کشتی‌ ها، گفت: نخستین شناور در قالب خط منظم در آذرماه ۱۴۰۱ با ظرفیت ۷۶۰ TEU از مبداء «بندر‌عباس» به مقصد ونزوئلا اعزام شد و کشتی اعزامی بعدی در بهمن‌ماه ۱۴۰۱ با ظرفیت حدود ۱۴۰۰ TEU کانتینر به مقصد ونزوئلا حرکت کرد، ضمن اینکه اخیراً نیز یک فروند کشتی دیگر با ظرفیت ۶۵۰ TEU برای حمل محمولات در خردادماه ۱۴۰۲ به ونزوئلا اعزام شده است، این در حالی است که حمل بار صادراتی از سوی کشتی‌ های گروه کشتیرانی به ونزوئلا از سال ۹۹ کلید خورده، ولی خط کشتیرانی به صورت منظم از سال ۱۴۰۰ برقرار شده و کشتی‌ های این ناوگان به صورت مرتب در حال تردد هستند.

وی ادامه داد: در حال حاضر یک شناور دیگر پس از تخلیه بار، در یکی از بنادر ونزوئلا پهلودهی شده و در صدد بارگیری محموله ۱۸ هزار تُنی پت کُک (کُک نفتی) به مقصد ایران است.

نماینده گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران در ونزوئلا به‌کارگیری شناور‌های مناسب در راستای توسعه حمل محمولات فله از مبدأ ونزوئلا که بیشتر به صورت شیمیایی، معدنی و پترولیم کُک هستند را یکی از اهداف عنوان کشتیرانی جمهوری اسلامی کرد.

وی‌ ضمن اشاره به ظرفیت‌های عمده کشاورزی، مواد معدنی و استخراج، توسعه و احیاء ظرفیت‌های نفتی ونزوئلا افزود: در جهت تثبیت تجارت مستمر با ونزوئلا باید ظرفیتی فراهم شود که صاحبان کالا ضمن آشنایی با پتانسیل‌های موجود بتوانند با همکاری نهاد‌های بالادستی و تصمیم‌گیر همچون سازمان توسعه تجارت، وزارت صمت، سازمان بنادر و دریانوردی و اتاق بازرگانی نسبت به توسعه همکاری‌های تجاری دو کشور اقدام کنند.

وی بیان کرد: بر‌اساس برنامه‌ریزی‌ها‌ سرویس بعدی اعزامی به ونزوئلا در اواخر شهریورماه سال جاری خواهد بود؛ اما سرویس ونزوئلا محدود به دوره‌های زمانی هر 3 ماه یکبار اعلام شده نیست و کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران این آمادگی را دارد هر زمانی که محصولات برای صادرات فراهم باشد با توجه به سرویس‌های متنوع و مختلفی که در حوزه دریای مدیترانه و حوزه‌ اروپا به صورت ۲۰ روز یکبار دارد، زمان اعزام شناور به ونزوئلا از سه ماه یکبار به زمان نزدیکتری تغییر دهد.

وی همچنین تاکید کرد: گروه کشتیرانی به هیچ وجه حمل محموله از ایران، از مبادی مختلف به مقصد ونزوئلا را رد نمی‌کند و این آمادگی را دارد که در صورت وجود حجم بیشتری از محصولات صادراتی، کشتی‌ های بیشتر و در فاصله زمانی کوتاه تری به مقصد ونزوئلا تخصیص دهد.

نماینده گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران در ونزوئلا با یادآوری اینکه اقتصاد ونزوئلا به سوی شکوفایی بیشتر در حرکت است آن را فرصت مناسبی برای بازرگانان ایرانی دانست و اضافه کرد: ‌کشتیرانی‌ با همکاری سفارت جمهوری اسلامی ایران در ونزوئلا و سازمان‌ها و نهاد‌های مربوطه، زمینه امضاء توافقنامه‌ های پایه‌ ای در حوزه حذف روادید، تجارت آزاد و کاهش تعرفه‌ها را فراهم ساخته تا بستر مناسبی را برای ورود صاحبان کالا، تجار و سازمان‌ها و شرکت‌های علاقه‌مند به حوزه تجارت با ونزوئلا هر چه بیشتر ایجاد شود.

‌وی همچنین با اشاره به احیای خط تولید دو خودروسازی ایرانی «تراکتورسازی» و «سایپا» پس از سال‌ها در ونزوئلا افزود: احیای این خطوط تولید در ونزوئلا می‌تواند به مونتاژ، رونق و صادرات بیشتر در ونزوئلا بیانجامد. علاوه بر این در حوزه‌ها و زمین‌های مختلف دیگر نیز همچون چوب، ارتباطات و فنّاوری، انرژی، کشاورزی، همکار‌های معدنی بستر مناسب برای صادرات و توسعه بیشتر وجود دارد که در صورت همکاری و استقبال شرکت‌های خصوصی می‌توان به رونق همکاری‌های اقتصادی دو‌جانبه منجر شود.

به گفته این مقام مسئول در گروه کشتیرانی، کشور‌های چین، روسیه، ترکیه در صدد توسعه روابط خود با کشور ونزوئلا و کشور‌های حوزه آمریکای لاتین هستند، جمهوری اسلامی ایران نیز می‌تواند از ونزوئلا به عنوان دروازه ورود به بازار‌های آمریکای لاتین استفاده کند.

وی زمینه صادراتی ایران به ونزوئلا و آمریکای لاتین را در روغن موتور، محصولات شیلاتی، کاشی و سرامیک، مواد شیمیایی، خدمات فنی‌مهندسی، مواد غذایی و مواد شوینده بهداشتی دانست و گفت: این زمینه‌ها می‌تواند برای بازرگانان ما امتیاز باشد به گونه‌ای که با معرفی محصولات خود سهم بازار خوبی را در ونزوئلا به دست آورند.

نماینده گروه کشتیرانی در ونزوئلا با تأکید بر اینکه‌ کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران برنامه بلندمدتی برای مسیر ونزوئلا و کشور‌های حوزه آمریکای لاتین در دستور کار دارد، تصریح کرد: بر‌اساس یادداشت تفاهم‌ های بین دو کشور، گروه کشتیرانی در صدد تشکیل شرکت مشترک در حوزه حمل‌ و‌ نقل دریایی کشتیرانی بین ایران و ونزوئلا است؛ همچنین تقویت خطوط کشتیرانی و کاهش فاصله‌های زمانی را در دستور کار دارد و سرمایه‌گذاری‌ های مشترک در حوزه خرید کشتی و استفاده از خدمات فنی مهندسی، تعمیر و نگهداری کشتی‌ ها با طرف ونزوئلایی را دنبال می‌کند.

وی با اشاره به ضرورت اصلاح نظام تعرفه‌ های بندری و کاهش هزینه‌های تخلیه بارگیری شناور‌ها گفت: یکی از چالش‌ها در حوزه ونزوئلا و بنادر ونزوئلا هزینه‌های بالای تعرفه‌های بندری برای پهلوگیری، تخلیه و بارگیری شناور‌ها و خدمات کانتینری است از طرف دیگر هزینه‌ های تمام شده برای صاحبان کالا نیز می‌رود.

وی اضافه کرد: کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران برنامه‌ های بلندمدتی را برای مسیر ونزوئلا و کشور‌های حوزه آمریکای لاتین در دستور کار دارد. همچنین بر‌اساس یادداشت‌ های تفاهم و همکاری، کشتیرانی در صدد تشکیل شرکت مشترک در حوزه حمل‌ و‌ نقل دریایی و کشتیرانی فی‌ما‌بین ایران و ونزولا است، همچنین تقویت خطوط کشتیرانی، کاهش فاصله‌های زمانی، سرمایه‌گذاری‌ های مشترک در حوزه خرید کشتی و استفاده از خدمات فنی مهندسی، تعمیر و نگهداری کشتی‌ ها با طرف ونزوئلایی در دستور کار است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *