19:10

1403/02/01

تحقق حلقه مفقوده ۱۵ ساله با توسعه ۳ میلیارد یورویی فرودگاه امام

مدیرعامل شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) با یادآوری اینکه ۱۵ سال از مطرح شدن توسعه فرودگاه امام می گذرد،گفت: طرح توسعه فرودگاه امام به عنوان حلقه مفقوده ۱۵ سال اخیر مطرح بوده است.

به گزارش پایگاه خبری ایران ناوگان به نقل از تسنیم، سعید چلندری در آیین آغاز عملیات اجرایی طرح توسعه فاز 2 شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) اظهار کرد:از ابتدای شروع به کار دولت سیزدهم و رهنمودهای وزیر راه و شهرسازی سطح خدمات رسانی در فرودگاه امام ارتقا یافت به طوریکه اعتراضات مردم در ایام نوروز و ایام سفرهای موسم حج تقریبا به صفر رسید.

مدیرعامل شهر فرودگاهی امام خمینی افزود: روان سازی در ترمینال یک در پذیرش و اعزام مسافران در فرودگاه امام یکی از برنامه‌هایی بود که اجرایی شده است.

وی با یادآوری اینکه با توجه به ظرفیت محدودیت فرودگاه شرمنده مردم می شدیم، گفت: در این راستا راه اندازی ترمینال سلام که از زمان دولت هشتم و نهم آغاز شده بود. در سال اول دولت سیزدهم با استانداردهای روز دنیا به بهره برداری رسید. وی با اشاره به اینکه طرح توسعه فرودگاه امام به عنوان حلقه مفقوده 15 سال اخیر مطرح بوده است، اضافه کرد: امروز یکی از پروژه‌های خاص عمرانی ایران آغاز می شود، این در حالی است که مذاکرات زیادی در سالهای اخیر انجام شد اما به نتیجه نرسید.
مدیرعامل شهر فرودگاهی امام (ره) صبح امروز با تشریح جزئیات پروژه 3 میلیارد یورویی توسعه فرودگاه امام به تسنیم گفته بود:این طرح از محل تهاتر و با مشارکت کنسرسیوم چینی-ایرانی طی 5 سال اجرا می‌شود.

وی افزود: با استفاده از تهاتر دو و نیم تا 3 میلیارد یورو در فاز توسعه فرودگاه امام خمینی (ره) سرمایه‌گذاری خواهد شد.

چلندری افزود: بر اساس برنامه‌ریزی 5 ساله این پروژه به بهره‌برداری می‌رسد، ترمینال فاز توسعه ای فرودگاه410 هزار متر مربع است که در آن یک برج به ارتفاع 100 متر ساخته می‌شود.

وی تصریح کرد: همچنین در فاز توسعه فرودگاه امام دو باند پروازی و یک تاکسی وی موازی ساخته خواهد شد.

مدیرعامل شهر فرودگاهی امام خمینی با اشاره به ساخت پل ارتباطی «هواپیما رو» بین اتوبان ساوه و قم گفت: با بهره‌برداری طرح توسعه فاز 2 فرودگاه امام با عنوان راهبردی‌ترین پروژه عمرانی کشور، زیرساخت جابجایی 35 میلیون مسافر فراهم می‌شود.

چلندری بیان کرد: اسفندماه سال 1403 کل عوامل پروازی از جمله سطوح پروازی، تجهیزات کمک ناوبری، روشنایی باند و… اجرا می شود. همزمان نیز به صورت مرحله به مرحله آشیانه تعمیر و نگهداری هواپیماها، انبارهای لجستیکی و… پروژه احداث می شود.

وی با بیان اینکه منابع مالی مورد نیاز پروژه از محل تهاتری تامین می شود، اضافه کرد: کارهای اجرایی پروژه را قرارگاه خاتم الانبیا انجام می دهد و شرکت «هاکان» چین نیز موارد فنی، نظارت و تامین تجهیزات را بر عهده دارد.

مدیرعامل شهر فرودگاهی امام خمینی یادآور شد: شرکت چینی ساخت فرودگاه‌های بزرگ چین از جمله «داکسینگ پکن» را در کارنامه کاری خود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *