03:05

1403/03/08

تسهیل تردد ناوگان ازمرزهای ایران و ترکمنستان

نشست مرزی حمل ونقل بین المللی جاده ای ایران و ترکمنستان به منظور توسعه همکاری های حمل ونقل بین المللی، پیگیری توافقات کمیسیون مشترک اقتصادی آبان ماه سالجاری دو کشور در عشق آباد و سایر نشست های قبلی در سالن اجلاس پایانه های مرزی سرخس برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری ایران ناوگان به نقل از روابط عمومی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای ، جوادهدایتی مدیرکل دفترترانزیت و حمل و نقل بین المللی با بیان این خبر ، افزود: در این نشست ، برنامه اقدامات مشترک مرزی و حمل ونقلی با هدف ارائه تسهیلات و شفاف سازی عملیات با آژانس حمل ونقل جاده ای ترکمن تبادل نظر گردید.
هدایتی با بیان این که طی کمتر از یک سال این سومین نشست بین مقامات حمل ونقل جاده ای طرفین بوده، افزود : با اشاره به روند رو به روشد همکاری های دو کشور در زمینه حمل ونقل بین المللی دو جانبه و ترانزیت به ویژه رشد 22 درصدی ناوگان ترانزیت خروجی از پایانه مرزی سرخس در 9 ماهه سالجاری ، برگزاری نشست های مشترک حمل ونقلی و بررسی راهکارها رفع چالش ها، در راستای بهبود مستمر و تسهیل تجارت بر مبنای تحلیل مشترک، نقش مهم و موثری در افزایش کارآمدی بازرگانی طرفین خواهد داشت.
مدیرکل دفترترانزیت و حمل و نقل بین المللی ، ضمن تاکید بر لزوم تدوین و اجرای برنامه عملیاتی منسجم به تفکیک پایانه های مرزی چهارگانه مشترک اظهار داشت: رفع حداکثری محدودیتها، تقلیل هزینه تمام شده حمل ونقل و خدمات وابسته و عدم ایستایی در پذیرش ناوگان جاده ای از جمله مواردی است که به رقابت پذیری ناوگان و رونق کریدورهای ترانزیتی عبور کننده از قلمرو دو کشور کمک شایان توجهی خواهد کرد. لذا تمرکز بر تسهیل تردد ناوگان اولویت اقدامات خواهد بود.
وی افزود: علاوه بر این باید به تسهیل فرآیند صدور روادید رانندگان و پوشش بیمه ای به عنوان اقدامات تقویت کننده اطمینان ناوگان متردد بین دو کشور توجه ویژه داشت.
هدایتی تاکید کرد: در بخش ترانزیت به دلیل لزوم رعایت نظامات بین المللی به دنبال تقویت حمل یکسره و همچنین معرفی مزایای رقابتی کریدورهای مشترک به منظور تقویت بازاریابی مشترک هستیم. در بخش مسافری نیز آمادگی احیای ترددهای مسافری بین دو کشور از مرزها وجوددارد.
مدیر روابط بین الملل آژانس حمل ونقل جاده ای ترکمنستان نیز ضمن استقبال از پیشنهادهای سازمان راهداری و حمل ونقل جاده ای ایران، افزود: ترکمنستان برای اجرایی کردن پیشنهادهای طرف ایرانی در راستای تسهیل و توسعه تجارت بین دو کشور آمادگی کامل دارد.
وی گفت: ارتقای همکاریهای حمل ونقلی در تعامل با دیگر نهادهای مستقر در مرز، اولویت اصلی این آژانس است و به توسعه همکاری های حمل ونقلی با ایران نگاه ویژه ای داریم.
به گفته وی حمل ونقل جاده ای دو کشور ،تجارب مطلوبی در همکاری مشترک دارند و از بین بردن محدودیت ها در انجام تشریفات مرزی و تردد جاده ای و افزایش واقع بینانه و متناسب ساعات فعالیت مرزی از برنامه های مهم و در دستور کار طرف ترکمن قرار دارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *