20:12

1403/04/26

تفاوت ۵ میلیاردی قیمت اتوبوس های برقی داخلی با چینی!

شهردار تهران با بیان اینکه تفاوت قیمت اتوبوس های برقی چینی با اتوبوس های برقی داخلی بین ۵ تا ۶ میلیارد تومان در هر اتوبوس است، گفت: اتوبوس های چینی به مراتب ارزان تر از اتوبوس های داخلی هستند.

به گزارش پایگاه خبری ایران ناوگان به نقل از تسنیم، در جریان جلسه امروز شورای شهر تهران بررسی تبصره های لایحه بودجه ۱۴۰۳ شهرداری تهران در دستور کار اعضای شورای شهر تهران قرار گرفت.

در ادامه پس از تصویب تبصره های یک تا ۳ (تحصیل و مصرف منابع و درآمدهای عمومی و اختصاصی، اجرای بودجه، انضباط و شفافیت مالی و تنظیم روابط مالی با دولت، بانک ها و مؤسسات مالی) اعضای شورای شهر تهران به تبصره چهارم (تفویض اختیار) پرداختند.

در بند ۳ تبصره چهارم تفویض اختیار آمده است که به شهرداری تهران اجازه داده می شود که در راستای برقی سازی ناوگان حمل و نقل عمومی، نسبت به خرید اتوبوس برقی ، تاکسی برقی، ون برقی، موتورسیکلت برقی و زیرساخت های شارژ وسایل مربوطه از طریق انعقاد قرارداد با تولیدکنندگان و تامین کنندگان داخلی و خارجی با صرفه و صلاح شهرداری اقدام نماید.

همچنین شهرداری تهران مجاز است انعقاد قراردادهای موضوع این بند را حسب مورد به سازمان ها، شرکت ها و موسسات شهرداری تفویض نموده و به منظور تامین مالی، خرید، بازرگانی، بهره برداری و خدمات نگهداری پس از فروش، از ظرفیت سرمایه گذاران داخلی و خارجی و مشارکت سرمایه گذاری و مالکیت سهام حداقلی (زیر ۵۰ درصد) شرکت های بخش خصوصی در چارچوب موضوع مصوب استفاده نماید.

احداث کارخانه خودروسازی و توسط شهرداری تهران معنایی ندارد

در ادامه جلسه، سید جعفر تشکری هاشمی در جریان بررسی تبصره ۴ و در راستای برقی سازی ناوگان حمل و نقل عمومی گفت: اصل این کار خوب است و خرید اتوبوس وظیفه شهرداری است اما

در طول تاریخ شهر تهران هیچگاه شهرداری خود اقدام به خرید تاکسی و موتور نکرده و تنها تسهیل گر بوده است.

وی گفت: اگر گفته شود شهرداری خود موتور و تاکسی خریداری کند آنگاه متوجه می شویم او به دنبال سود است و می خواهد شرکت خودروسازی احداث کند که این دسته از کارها مداخله در کار وزارت صمت است و هیچ کدام در چهارچوب وظایف شهرداری تهران نیستند.

رئیس کمیسیون عمران و حمل ونقل شورای شهر تهران بیان کرد: ما نمی توانیم خودمان خودروساز شویم و خدمات پس از فروش ارائه دهیم این حجم خودروساز و اتوبوس ساز در کشور وجود دارد اما هیچکس از آنها خرید نمی کند در نمایشگاه موتورسیکلت نیز ده ها نمونه موتورها آمده بودند اما اعلام می شد هیچکس از این شرکت ها خرید نمی کند و آنگونه که مشخص است در ذیل این تبصره به دنبال تولید خودرو و احداث شرکت هستیم که این کار خلاف اهداف و ماموریت های ما است و تقاضای بنده این است از بعد از کلمه خرید اتوبوس برقی تا پایان تبصره حذف شود.

وی ادامه داد: ما باید فقط اجازه دهیم شهرداری تهران اتوبوس برقی خریداری کند و کمک فنی و اعتباری به خریداران موتورسیکلت و رانندگان تاکسی ارائه دهد و ما نیز نظارت خود را به صورت صحیح انجام دهیم اصلاً معنا ندارد شهرداری و شورای شهر مغازه خودروسازی راه اندازی کند چندین دستگاه و وزارت صمت وجود دارند که آنها باید این کار را انجام دهند.

مهدی چمران؛ رئیس شورای شهر تهران با اشاره به بررسی تبصره چهارم گفت: قطعا شهرداری تهران بنایی برای خرید موتورسیکلت برقی ندارد. البته شهرداری تهران باید در این زمینه تسهیل گر باشد.

به گزارش تسنیم، در ادامه جلسه امروز، علیرضا زاکانی؛ شهردار تهران در پشت تریبون قرار گرفت و گفت: موضوع برقی سازی در برنامه چهارم توسعه شهر تهران نیز به تصویب رسیده و شهرداری موظف است بر اساس این برنامه عمل کند.

وی تصریح کرد: اساساً در کشور موضوع سوخت فسیلی و تامین آن گلوگاه شده است و ما باید به سمت برقی سازی حرکت کنیم. موضوعی که در برنامه چهارم شهرداری را مکلف کرده است.

شهردار تهران با اشاره به خرید اتوبوس های برقی گفت: در این ارتباط ما اقدامات خود را آغاز کرده ایم و از تمام مجموعه ها اقدام به اخذ قیمت شده که کمترین قیمت آن ۳۱۶ هزار یورو و بالاترین آن ۳۴۷ هزار یورو بوده است که حتی در ادامه با بخشی از آنها پیمان اولیه و قرارداد منعقد کرده ایم.

زاکانی به سفر اخیر تیم مدیریت شهری به چین اشاره کرد و افزود: زمانی که در این سفر بودیم، بررسی هایی صورت گرفت و مشخص شد که قیمت اتوبوس های برقی در کشور چین به مراتب پایین تر از قیمت تولیدکنندگان داخلی است، به طوری که کیفیت و قابلیت آنها بسیار مناسب بود اما قیمت آنها به مراتب کمتر از قیمت های اتوبوس های برقی داخلی بود.

وی ادامه داد: آنچه که مورد تاکید دولت و وزارت صمت و رئیس بانک مرکزی هم بوده این بوده که ما بسته اولیه را از کشور چین به صورت کامل وارد تهران بکنیم و بر همین اساس شهرداری تهران اقدامات خود را انجام داده است.

شهردار تهران تصریح کرد: در ادامه پس از بررسی های صورت گرفته در سفر چین نهایتا به عدد ۲۲۰ هزار یورو برای هر اتوبوس برقی رسیدیم و در حال حاضر تعدادی از اتوبوس های برقی به بندرعباس رسیده اند اتوبوس هایی که باکیفیت و به قیمت مناسب هستند که این موارد توسط کارشناسان تایید شده است.

زاکانی درباره تفاوت قیمت اتوبوس های برقی داخلی با اتوبوس های برقی چینی گفت: همانطور که گفته شد کیفیت و قابلیت اتوبوس های چینی بسیار مناسب است اما این نکته ناگفته نماند که تفاوت قیمت اتوبوس های برقی چینی با اتوبوس های برقی داخلی بین ۵ تا ۶ میلیارد تومان در هر اتوبوس است. در واقع اتوبوس های چینی به مراتب ارزان تر از اتوبوس های داخلی هستند.

وی گفت: موضوعی که در سفر چین به آن پرداخته شد آن بود که ما پس از خرید اتوبوس های برقی بتوانیم قطعات آن را نیز وارد کشور کنیم و در ادامه تکنولوژی ساخت آن نیز به کشور وارد شود و همه این موارد پیگیری شده است.

شهردار تهران در خصوص راه اندازی یک شرکت زیرمجموعه صندوق بازنشستگی شهرداری تهران و صندوق ذخیره شهرداری تهران افزود: این شرکت با مشارکت دو طرف چینی و دو طرف ایرانی و با مشارکت شهرداری تهران راه اندازی خواهد شد و عواید و درآمدهای آن برای بازنشستگان و پرسنل شهرداری تهران خواهد بود.

وی با اشاره به راه اندازی شرکت واگن سازی شهرداری تهران گفت: حدود بیست سال پیش این شرکت توسط شهرداری تهران راه اندازی شد که کار بسیار قابل تقدیری است و ما بنا داریم همین کار را با مشارکت سرمایه گذار خارجی و شریک داخلی و همکاری شهرداری تهران زیرمجموعه سازمان بازنشستگی شهرداری تهران راه اندازی کنیم.

زاکانی با اشاره به صرفه جویی خرید اتوبوس های برقی چینی به جای اتوبوس های داخلی گفت: برای ۲۵۰۰ دستگاه اتوبوس برقی مبلغی حدود ۱۵ هزار میلیارد تومان صرفه جویی می شود.

شهردار تهران با تاکید بر اینکه شهرداری تهران به هیچ عنوان به دنبال ون داری، تاکسی داری و موتورسیکلت داری نیست، گفت: ما به هیچ عنوان بنا نداریم به این سمت حرکت کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *