05:45

1403/04/31

تمهیدات سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای برای تسهیل تردد زائران اربعین تشریح شد؛ تامین اتوبوس زائران اربعین از طریق واردات و هماهنگی با شرکت‌های حمل و نقل داخلی/ آماده‌سازی جاده‌ها و پایانه‌های مرزی اربعین با ۲۱۰۰ میلیارد تومان

معاون راهداری سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای با اعلام تلاش برای تامین اتوبوس زائران اربعین از طریق واردات و هماهنگی با شرکت‌های حمل و نقلی از مراحل نهایی ایمن‌سازی جاده‌ها با ۱۸۰۰ میلیاردتومان اعتبار و آماده‌سازی پایانه‌ها با ۳۰۰ میلیاردتومان اعتبار خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری ایران‌ناوگان به نقل از وزارت راه و شهرسازی، «رضا اکبری» معاون راهداری سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای بخشی از برنامه‌ها و اقدامات اجرایی آن سازمان را برای تسهیل در سفرهای اربعین تشریح کرد و گفت: سازمان راهداری برای ایام اربعین سه سرفصل را در دستورکار قرار داده است که شامل ایمن‌سازی و آماده‌سازی در مرزهای اربعین در ۶ استان سیستان و بلوچستان، خوزستان، ایلام، کرمانشاه، کردستان و آذربایجان‌غربی، آماده سازی پایانه های مرزی، و تامین اتوبوس برای زائران از طریق واردات و سیستم‌های داخل است که در این سه بخش کارها در حال پیگیری و انجام است.

ایمن‌سازی جاده‌ها در ۶ استان برای اربعین با ۱۸۰۰ میلیارد تومان اعتبار

معاون راهداری سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای ادامه داد: در خصوص ایمن‌سازی و آماده‌سازی در مرزهای اربعین در ۶ استان منتهی به مرزهای اربعین، یکهزار و ۸۰۰ میلیارد تومان اعتبار تخصیص یافته و هم اکنون حدود یکهزار پروژه‌ در این بخش فعال است که در برنامه است تا قبل از آغاز سفرهای اربعین این پروژه‌ها به اتمام برسد.

اکبری افزود: این پروژه‌ها شامل روکش آسفالت، خط‌کشی،‌ ایمن‌سازی و اصلاح نقاط حادثه خیز مربوط به مسیرهایی است که به مرزها منتهی می‌شود. هم اکنون پیشرفت فیزیکی این بخش بالای ۵۰ درصد است و به زودی به اتمام می‌رسد تا سفری ایمن برای هموطنان در ایام اربعین رقم بخورد.

آماده‌سازی پایانه‌های مرزی اربعین با ۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار

معاون سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای سرفصل دوم را در بخش تمهیدات اربعین شامل آماده‌سازی پایانه‌های مرزی عنوان کرد و دراین‌باره توضیح داد: تعدادی پروژه برای خدمات بهتر به زائران در پایانه‌ها تعریف شده که شامل توسعه پایانه‌ها، نظافت و رنگ‌آمیزی پایانه‌ها، احداث سرویس‌های بهداشتی جدید در طول مسیر، خرید تجهیزات خنک کننده و آبسردکن، احداث سایبان، توسعه و آسفالت داخل پایانه‌ها و توسعه ساختمان‌ها و سیستم‌های تاسیساتی در پایانه‌هاست.

اکبری گفت: در پایانه‌های ۶ استان مسیرهای اربعین برنامه کاری تعریف و حدود ۳۰۰ میلیارد تومان برای اینکار تخصیص یافته است که قبل از اربعین این بخش نیز به اتمام خواهد رسید.

تامین اتوبوس زائران اربعین از طریق واردات و هماهنگی با شرکت‌های حمل و نقل داخلی

وی تمهید سوم را شامل تامین اتوبوس برای زائران عنوان کرد و با تاکید بر اینکه مهمترین چالش در ایام اربعین تامین اتوبوس و وسایل حمل و نقل عمومی است، برنامه‌های سازمان را در اینباره شامل تامین واردات ۲ هزار دستگاه اتوبوس و همچنین تامین اتوبوس داخلی در هماهنگی با اصناف و شرکت‌های حمل و نقلی عنوان کرد.

اکبری تصریح کرد: طبق جلسات و مصوباتی که در دولت اخذ شده مقرر است تا ۲ هزار دستگاه اتوبوس به سیستم ناوگان حمل و نقل عمومی افزوده شود.

به گفته اکبری، ارتقای سیستم های هوشمند برای مدیریت بهتر ناوگان از جمله دوربین‌ها، سامانه‌های ترددشمار که بتوانند وقت گیری و پایش ناوگان اتوبوسی سطح کشور را داشته باشند تا در کمترین زمان اتوبوس لازم را در مرزها تامین کنندT بخش دیگری از تمهیدات سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای در این بخش است.

معاون سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای گفت: در حال حاضر تیم تحلیلی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای با در اختیار داشتن آمار تردد چهار تا پنج ساعت گذشته در مرزهای اربعینی تحلیل خوبی از پیش‌بینی تردد در هر مرز در اختیار دارد که تا حد دقیقی می‌تواند تحلیل کند که در هر مرز چند میلیون نفر و در چه روزهایی تردد می‌کنند و در همان روزها برنامه‌ریزی برای تامین ناوگان و تسهیل در تردد، انجام شود.

اکبری در خصوص کمبودهای اتوبوس در ایام اربعین برای جابه‌جایی زائران توضیح داد: هم‌اکنون حدود سه هزار دستگاه حداقل کمبود وجود دارد که بخشی از آن با مصوباتی که در سطح دولت و معاون اول رییس جمهور اخذ شده قرار است از طریق وزارتخانه‌ها تامین شود.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *