06:19

1403/02/02

تکمیل مترو مهمترین رویکرد شهرداری برای توسعه ناوگان عمومی

شهردار تهران گفت: با تامین ۷۹۱ واگن از چین و ۱۱۳ واگن از ظرفیت داخل کشور، ناوگان متروی تهران جهش خواهد کرد.

شهردار تهران گفت: با تامین ۷۹۱ واگن از چین و ۱۱۳ واگن از ظرفیت داخل کشور، ناوگان متروی تهران جهش خواهد کرد.

به گزارش پایگاه خبری ایران ناوگان به نقل از بازار، علیرضا زاکانی شهردار تهران که برای ارائه گزارش وضع حمل و نقل عمومی پایتخت به ویژه توسعه و تجهیز اتوبوسرانی در صد و هفتاد و هفتمین جلسه شورای اسلامی شهر تهران حضور پیدا کرد بود، گفت: تا پایان امسال ۱۰ کیلومتر به خطوط مترو در داخل شهر اضافه می شود که ۶ کیلومتر در خط ۶ و ۴ کیلومتر در خط ۷ اضافه خواهد شد.

زاکانی افزود: ۱۴ ایستگاه هم افتتاح می شود که بیش از یک ایستگاه در هر ماه است.

شهردار تهران با بیان اینکه ۱۰ کیلومتر تونل بخش جنوبی خط ۶ نیز تکمیل شده است، افزود: در کنار آن در مهر ۲۲ کیلومتر مترو در پرند افتتاح خواهد شد.

علیرضا زاکانی زاکانی با اعلام اینکه خط ۱۰ از سه محور آغاز می شود، گفت: یک محور از دریاچه به سمت شرق است که مهر آغاز می شود و تا پایان سال محور دریاچه به غرب و جنت آباد به سمت شرق نیز اضافه خواهد شد.

شهردار تهران با بیان اینکه خط ۹ نیز در محور دولت آباد به سمت شمال امسال آغاز می شود، افزود: در مدت اخیر ۱۴ ورودی جدید را افتتاح کردیم.

علیرضا زاکانی افزود:در خط ۸ و ۱۱ نیز امور را با شرکت های خارجی دنبال می کنیم که با دو شرکت تفاهم اولیه صورت گرفته و در سال آینده در دستور اجرا و توسعه قرار خواهد گرفت.

شهردار تهران همچنین با بیان اینکه ۱۴۳ رام قطار تا پایان سال در دستور بازسازی است، افزود: موضوع بسیار جدی که افتخار آن به این دوره مدیریت شهری رسید، عقد قراداد ۶۳۰ دستگاه واگنی است که از سال ۱۳۹۵ معطل مانده بود.

علیرضا زاکانی تأکید کرد: هزار و ۴۶۹ واگن در کمتر از سه دهه داریم و موفق شدیم حکم قانونی برای ۶۳۰ دستگاه واگن را به همت دولت دریافت کنیم که هفته قبل مقدمات اعتباری پرداخت شد و با کشور و شرکت مورد نظر جلساتی داشتیم و این شرکت پذیرفت که ۲۵ درصد به تعداد واگن ها اضافه شود و به ۷۹۱ واگن برسد.

شهردار تهران افزود: در کنار این ۱۱۳ دستگاه واگن ملی که افتخار بخش خصوصی، مپنا، جهاد دانشگاهی و واگن سازی شهرداری تهران است، تولید می شود.

علیرضا زاکانی با بیان اینکه ۷۹۱ واگن در کنار ۱۱۳ واگن ملی جهش اساسی در ناوگان ایجاد خواهد کرد، گفت: ۲۵۹ واگن نیز باید به ناوگان اضافه کنیم که با طرف خارجی وارد مذاکره شدیم و مقرر شد این تعداد دستگاه نیز در دستور کار قرار بگیرد.

شهردار تهران در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به ساخت قطار برقی درون شهری (تراموا) گفت: مطالعات از نیمه اول دهه ۹۰ آغاز شده بود که توسعه یافت و از ۱۰ محور سه محور انتخاب شد که شامل ترمینال شرق به تهرانسر، پونک به خاوران و جنت آباد به لویزان است و بنا شد شرکت مشاور بررسی های کارشناسی را در جلسه هم اندیشی شورا ارائه کند.

علیرضا زاکانی افزود: در این خصوص تفاهم نامه ای با وزارت دفاع منعقد کردیم که علاوه بر آن در حوزه مسکن و هوشمندسازی نیز تفاهم نامه منعقد شد.

شهردار تهران با بیان اینکه ۶ هزار و ۱۷۶ اتوبوس در تهران وجود داشت و سه هزار و ۴۸۰ دستگاه به دوره پنجم تحویل داده شد، گفت: هزار و ۸۷۶ دستگاه اتوبوس به این دوره تحویل داده شد و دو هزار و ۸۳۵ اتوبوس فعال در این دوره داریم و سیر سقوط دوره قبل را جبران کردیم و نزدیک به هزار دستگاه اتوبوس را با نوسازی و بازسازی به ناوگان اضافه کردیم.

علیرضا زاکانی با بیان اینکه دولت ۲۷۱ دستگاه اتوبوس در دو سال اخیر به ما تحویل داده است، افزود: سهم شهرداری تهران ۲۹۳ دستگاه اتوبوس است که ۸۲ دستگاه مینی بوس و مابقی اتوبوس است و با احتساب ۲۰ ون ملکی به ۳۱۲ دستگاه می رسد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *