12:52

1403/03/29

حمل محصولات پتروشیمی از طریق راه‌ آهن امکان‌ پذیر می‌ شود

شرکت راه آهن و تاپیکو برای حمل محصولات پتروشیمی از طریق خطوط راه آهن تفاهم کردند.

به گزارش پایگاه خبری ایران ناوگان به نقل از وزارت راه و شهرسازی، سید میعاد صالحی مدیرعامل راه آهن، پس از جلسه با مدیران ارشد هلدینگ تاپیکو، از تفاهم برای حمل محصولات پتروشیمی از طریق راه آهن خبر داد و گفت: در دولت سیزدهم راه آهن جمهوری اسلامی ایران، اولویت خود را برای روی ریل آوردن بارهای جدید استراتژیک که برای حوزه بین المللی جذاب است قرارداده که در همین راستا جلسه خوبی با مدیران هولدینگ تاپیکو داشتیم تا بخشی از بارهای پتروشیمی را خصوصا در بخش صادرات روی ریل بیاوریم.

صالحی افزود: قرار است ظرف یک هفته اطلس مبادی بار محصولات پتروشیمی را بررسی کنیم تا نقاطی که متصل نیستند هم با خط فرعی متصل شوند تا نقش مهمی برای صادرات در پتروشیمی داشته باشیم.

معاون وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: پیش از این تنها از طریق حمل و نقل دریایی محصولات پتروشیمی حمل می شد که اگر از حمل و نقل ریلی هم استفاده شود، بخش مهمی از مشکلات حمل، از جمله دموراژ کشتی ها و پهلو نگرفتن در بنادر، برطرف می شود.

امکان حمل ریلی محصولات پتروشیمی های بندر ماهشهر برای مقاصد صادراتی

مدیرعامل راه آهن گفت: با توجه به نقاطی که تاپیکو در آن ها سهامدار است، پتروشیمی های بندر ماهشهر، برای مقاصد صادراتی نظیر چین می توانند از حمل ریلی استفاده کنند. مسیری که با توجه به تعرفه ها و زمان هم برای این شرکت ها جذاب باشد.

وی افزود: در این جلسه برنامه کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت طراحی کردیم. برای نقاطی که الان متصل هستند و یا فاصله کوتاهی با خط اصلی دارند، می توانیم به سرعت اقدامات را شروع کنیم به طوری که هم بحث واردات مواد اولیه و هم صادرات محصولات این شرکت ها سهل خواهد شد و هم باعث بازگشت سرمایه گذاری آن ها در حوزه ریلی از طریق ماده ۱۲ خواهد شد.

صالحی، به مزایای حمل و نقل ریلی اشاره کرد و گفت: یکی از محسنات مهم برای تبدیل بخشی از حمل و نقل محصولات پتروشیمی از دریا به ریل، هزینه های دموراژ کشتی ها و موضوعات تحریم هاست که در زمینه حمل و نقل ریلی این مشکلات وجود ندارد و موجب کاهش هزینه ها و همچنین سرعت ارسال محصولات می شود که در افزایش سودآوری این شرکت ها هم نقش بسزایی دارد.

هولدینگ تاپیکو یکی از زیرمجموعه اصلی شستاست که در حوزه پتروشیمی فعالیت می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *