21:00

1403/04/26

رئیس سازمان ملی استاندارد: سایپا تعهد دهد، ۲۴ ساعته ۱۱۳۳ چانگان ترخیص می‌ شود

طبق گفته رئیس سازمان ملی استاندارد، ۱۱۳۳ خودروی چانگان در گمرک غرب تهران قرار دارد که نواقصی در نشانه گذاری دارد، اما شرکت سایپا با ارائه تعهد مبنی بر رفع نواقص پیش از شماره گذاری، می تواند آن ها را ترخیص کند.

به گزارش پایگاه خبری ایران‌ناوگان به نقل از ایسنا، مهدی اسلام پناه –  رئیس سازمان ملی استاندارد – امروز، یکشنبه ضمن بازدید از خودروهای وارداتی در گمرک غرب تهران، از شرکت سایپا خواست با دادن تعهد در رابطه با برخی نواقص،۱۱۳۳ خودروی چانگان که در گمرک غرب تهران دپو شده را ترخیص کند.

وی در این بازدید در جمع خبرنگاران اظهار کرد: این سازمان برای واردات میلیون ها خودرو آمادگی دارد، اما باید تطابق تایید نوع و تولید وجود داشته باشد.

اسلام پناه با تاکید بر اینکه مجوز واردات به واردکننده داده شده است، افزود: خودروهای زیادی در انبارهای واردکنندگان وجود دارد که باید پس از ترخیص و تعیین قیمت وارد بازار شده و به شبکه توزیع وارد شود. طی تماس تلفنی از مدیرعامل سایپا خواسته ایم تا پایان وقت امروز پس از اظهار تطابق و تایید نوع، خودروها را خارج کند.

رئیس سازمان ملی استاندارد ایران با بیان اینکه خودروها باید قابلیت پاس کردن استاندادرهای مدنظر این سازمان را داشته باشد، تصریح کرد: خودروها را دسته بندی و شرایط را برای واردات تسهیل کرده ایم. اگر واردکنندگان از مبدا تایید اصالت همراه با تایید نوع خودرو بیاورند، ترخیص انجام می شود.

بر اساس اطلاعات دریافتی ایسنا از اداره کل استاندارد استان تهران، شرکت سایپا این خودروها را دیر اظهار کرده است. به طوری که ۱۵ روز پیش این خودروها اظهار شده، اظهارنامه تایید و به سازمان ملی استاندارد ارجاع است. اما این خودروها دارای برخی نواقص نشانه گذاری است که قرار شده شرکت سایپا با ارائه تعهد به سازمان ملی استاندارد مبنی بر رفع آن ها، در کمتر از ۲۴ ساعت بتواند این خودروها را ترخیص کند. اما تاکنون این تعهد ارائه نشده است. از جمله این نواقص در نشانه گذاری نصب کمربند ایمنی، مصرف سوخت و غیره بوده است. اما با ارائه تعهد از سوی شرکت سایپا برای رفع این نواقص، اجازه ترخیص خودروها داده می شود. اما قبل از شماره گذاری، نواقص باید برطرف شود.

تطابق تایید نوع خودروها نیز انجام شده که برخی خودروها این تاییدیه را نیز ندارند و در حال دریافت آن ها هستند. به محض صدور تاییدیه نوع این خودروها نیز کمتر از ۲۴ گواهی coc برای این خودروها صادر می شود.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *