22:17

1403/03/08

رشد ۲ رقمی تولید خودرو ایران| جهش تولید خودروهای تجاری

سازمان بین‌المللی وسایل نقلیه موتوری از رشد ۱۲ درصدی تولید خودرو در ایران طی سال میلادی گذشته و کسب رتبه ۱۶ جهان از نظر میزان تولید خودرو در این سال خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری ایران ناوگان به نقل از بازار، جدیدترین آمارهای منتشر شده از سوی سازمان بین‌المللی وسایل نقلیه موتوری نشان می‌دهد تولید خودرو جهان در سال ۲۰۲۳ با رشد ۱۰ درصدی نسبت به سال قبل از آن مواجه شده و به ۹۳ میلیون و ۵۴۶ هزار دستگاه رسیده است.

این گزارش نشان می‌دهد رشد ۲ رقمی تولید خودرو ایران در ۴ سال متوالی بر اساس این گزارش تولید خودرو ایران در سال ۲۰۲۳ نیز با رشد قابل توجه ۱۲ درصدی نسبت به سال قبل از آن مواجه شده که بالاتر از متوسط جهانی بوده است. ایران در این سال ۱۲۴ هزار و ۲۵۶ دستگاه خودرو بیشتر نسبت به سال قبل از آن خودرو تولید کرده است.

کل تولیدات خودرو ایران در سال ۲۰۲۲ بالغ بر یک میلیون و ۶۴ هزار و ۲۱۵ دستگاه بوده که این رقم در سال ۲۰۲۳ به یک میلیون و ۱۸۸ هزار و ۴۷۱ دستگاه افزایش یافته است.

بر اساس این گزارش، رشد ۱۲ درصدی تولید خودرو ایران در سال ۲۰۲۳ در حالی است که طی سال ۲۰۲۲ نیز ۱۹ درصد، در سال ۲۰۲۱ بالغ بر ۲۱ درصد و در سال ۲۰۲۰ نیز ۳۰ درصد به تولید خودرو ایران افزوده شده بود. کارشناسان رشد دو رقمی و پیوسته تولید خودرو ایران در چهار سال متوالی را نشانه خالی شدن اثر تحریم‌ها و پایداری رشد و رونق این صنعت در ایران می‌دانند.

طبق این گزارش، تولید خودرو ایران بیشتر از انگلیس، ایتالیا و مالزی با رشد قابل توجه تولید خودرو ایران، جایگاه این کشور در رده‌بندی تولیدکنندگان بزرگ خودرو جهان نیز بهبود یافته است.

ایران در سال ۲۰۲۲ با ۳ پله صعود در جایگاه شانزدهمین تولیدکننده بزرگ خودرو جهان قرار بگیرد و در سال ۲۰۲۳ نیز این رتبه را حفظ کرده است. ایران بیشتر از کشورهایی مثل انگلیس، سوئد، ایتالیا، هلند، بلژیک، اتریش، روسیه، مالزی و تایوان در سال ۲۰۲۳ خودرو تولید کرده است.

تولید خودرو انگلیس در این سال یک میلیون و ۲۵ هزار دستگاه بوده است. فرانسه نیز تنها ۳۱۷ هزار دستگاه خودرو بیشتر از ایران در سال میلادی گذشته خودرو تولید کرده است.

این گزارش همچنین می‌افزاید، تولید خودرو چین از ۳۰ میلیون دستگاه گذشت. چین با اختلاف بسیار زیاد نسبت به آمریکا بزرگ‌ترین خودروساز جهان در سال ۲۰۲۳ بوده است.

تولید خودرو چین در این سال ۳۰ میلیون و ۱۶۰ هزار دستگاه گزارش شده است. تولید خودرو چین در سال ۲۰۲۳ حدود ۱۲ درصد رشد داشته است. آمریکا با تولید ۱۰ میلیون و ۶۱۱ هزار دستگاه در رده دوم و ژاپن با تولید ۸ میلیون و ۹۹۷ هزار دستگاه در جایگاه سوم جهان قرار گرفته‌اند.

کشورهای هند، کره جنوبی، آلمان، مکزیک، اسپانیا، برزیل، تایلند، کانادا، فرانسه، ترکیه، چک و اندونزی نیز به ترتیب رتبه‌های چهارم تا پانزدهم را در رده‌بندی بزرگ‌ترین خودروسازان جهان به خود اختصاص داده‌اند.

در این گزارش آمده است: جهش تولید خودروهای تجاری در ایران بر اساس این گزارش تولید خودروهای سواری در ایران طی سال میلادی گذشته رشد ۹ درصدی نسبت به سال قبل از آن داشته و به ۱ میلیون و ۸۷ هزار و ۲۹۵ دستگاه رسیده است.

این گزارش نشان می‌دهد رشد تولید خودروهای تجاری در ایران طی سال ۲۰۲۳ بسیار قابل توجه بوده است. ایران در این سال ۸۳ هزار و ۱۳۸ دستگاه خودرو تجاری سبک تولید کرده است. تولید این خودروها در ایران با رشد قابل توجه ۵۶ درصدی نسبت به سال قبل از آن مواجه شده است.

ایران در سال ۲۰۲۲ بالغ بر ۵۳ هزار و ۲۹۵ دستگاه خودرو تجاری سبک تولید کرده بود. تولید کامیون‌های سنگین نیز با رشد ۳۴ درصدی در سال ۲۰۲۳ مواجه شده و به ۱۶ هزار و ۸۰۳ دستگاه و تولید اتوبوس با رشد ۴۳ درصدی به یک هزار و ۲۳۳ دستگاه رسیده است. ایران در سال پیش از آن ۱۲ هزار و ۵۴۰ دستگاه کامیون سنگین و ۸۶۲ دستگاه اتوبوس تولید کرده بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *