01:38

1403/03/30

ساخت فرودگاه چابهار مجوز ندارد/ نیاز ۲۰ هزار میلیارد تومانی برای ساخت خط‌آهن خاش-چابهار

معاون فنی و زیربنایی منطقه آزاد چابهار با بیان” پیگیر صدور مجوز ساخت فرودگاه چابهار هستیم”گفت: ساخت خط‌آهن خاش-چابهار ۲۰ هزار میلیارد تومان اعتبار می‌خواهد.

به گزارش پایگاه خبری ایران ناوگان به نقل از تسنیم، عبدالحکیم آصفی معاون فنی و زیربنایی منطقه آزاد چابهار در این نشست خبری در پاسخ به پرسش تسنیم در خصوص وضعیت ساخت فرودگاه چابهار و شهر فرودگاهی این منطقه اظهار کرد: ساخت این فرودگاه از سال 99 آغاز شد که البته احداث آن متوقف شده است. امیدواریم مجوز این فرودگاه توسط سازمان هواپیمایی کشوری صادر شود. محدوده‌ای که قبلاً برای ساخت این در نظر گرفتیم 40 کیلومتر با کنارک و 15 کیلومتری چابهار فاصله دارد.

وی با بیان این‌‌که اعتبار اولیه ساخت فرودگاه چابهار 450 میلیارد تومان بود، یادآور شد: این پروژه حدود 2 سال است که متوقف شده است. با توجه به این که یک سری موافقت‌های اولیه را داشتیم، ساخت پروژه را شروع کردیم تا فرصت را از دست ندهیم.

وی در پاسخ به این پرسش که اعتبار به روز شده برای ساخت این فرودگاه چه میزانی است، اضافه کرد: هنوز اعتبار موردنیاز به‌روز رسانی نشده، اما احتمالا 5000 میلیارد تومان برای اجرای شهر فرودگاهی چابهار نیاز است.

آصفی در پاسخ به پرسش دیگر تسنیم در خصوص وضعیت خط‌آهن چابهار-زاهدان اظهار کرد: پروژه مذکور توسط وزارت راه وشهرسازی در حال اجراست که از سال 92 این پروژه شروع شده است. قطعه زاهدان-خاش به بهره‌برداری رسیده و از خاش به چابهار نیز در حال اجراست که در صورت تامین اعتبار سال آینده یا سال 1404 به بهره‌برداری می‌رسد. حدود 20 هزار میلیارد تومان برای ساخت حدود 500 کیلومتر مسیر مذکور اعتبار نیاز است.

وی با بیان این‌که در حوزه حمل‌ونقل و ترانزیت بزرگراه چابهار-کنارک به‌طول 67 کیلومتر را در دست اقدام داریم، گفت: این پروژه در 3 قطعه در حال ساخت است که 18 کیلومتر اول از بندر شهید بهشتی تا پلیس راه توسط سازمان بنادر، از پلیس راه تا 24.5 کیلومتر توسط منطقه آزاد و از 24.5 کلومتر تا انتها توسط وزارت راه و شهرسازی ساخته می‌شود.

وی در ابتدای این نشست از احداث شهر لجستیکی در زمینی به مساحت 65 هکتار در پسکرانه بندر شهید بهشتی خبر داد و گفت: 17 پروژه‌ عمرانی در بخش‌های مختلف ایجاد و توسعه زیرساخت‌های ترانزیت، گردشگری، آب و برق، شهری و روستایی، بهداشتی و درمانی و … با اعتبار مجموع 2700 میلیارد تومان در حال اجراست. پروژه شناگاه در زیرفصل طرح‌های گردشگری در حال اجراست؛ ماموریت و اولویت اول منطقه چابهار بحث ترانزیت و ظرفیت دوم نیز گردشگری است. این پروژه از سال 99 آغاز شده که مبلغ اولیه این قرارداد حدود 200 میلیارد تومان است. شناگاه با هدف ایجاد مکان امن برای شنای بانوان ساخته می‌شود و برای شنای آقایان این فرصت وجود دارد که بدون خطر بتوانند در فضای ایمن شنا کنند.

معاون فنی و زیربنایی منطقه آزاد چابهار اضافه کرد: در نوروز 1403 فضای شناگاه بانوان به بهره‌برداری می‌رسد و مابقی پروژه در سال 1403 به بهره‌برداری می‌رسد. همچنین ورزش کریکت یکی از ظرفیت‌های چابهار است و بخش زیادی از تشکیلات تیم ملی و فدراسیون کریکت توسط چابهاری‌ها و کنارکی‌ها مدیریت می‌شود. با توجه به این ظرفیت بزرگ‌ترین وزرشگاه کریکت کشور توسط سرمایه‌گذاری منطقه آزاد چابهار در زمینی به مساحت 3 هکتار در حال ساخت است. پیشرفت فیزیکی این پروژه حدود 95 درصد است. 500 میلیارد تومان برای تکمیل و بهره‌برداری از مجموعه ورزشی پیل بند چابهار اعتبار نیاز است و تاکنون 160 میلیارد تومان پرداخت شده است،‌گفت:

درحالی معاون فنی و زیربنایی منطقه آزاد چابهار میزان پیشرفت فاز اول مجموعه ورزشی پیل بند چابهار (ورزشگاه کریکت) را 95 درصد اعلام کرد که دقایقی قبل از این اظهارات مدیر پروژه مذکور پیشرفت را 85 درصد اعلام کرده بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *