12:34

1403/03/29

شرایط جدید خرید خودرو از سامانه یکپارچه

مدیر سامانه یکپارچه عرضه خودرو اعلام کرد: شرایط جدید خرید از سامانه یکپارچه در دور جدید عرضه مشخص شد، در این شرایط دیگر نیازی به بلوکه کردن وجه برای خرید خودرو نیست.

به گزارش پایگاه خبری ایران خودرو به نقل از آخرین خودرو، مهدی تقدسی در مورد شرایط جدید خرید از سامانه یکپارچه گفت: «در دور جدید عرضه دیگر نیازی به بلوکه کردن وجه نیست و مشتریان خودرو‌های داخلی می‌توانند بدون بلوکه کردن وجه تقاضای خرید خودرو را ثبت کنند. این شرط در مورد عرضه وارداتی‌ها هم حذف شده است و به زودی ثبت نام جدید وارداتی‌ها بدون بلوکه کردن وجه انجام خواهد شد، اما سایر شرایط قبل برای خرید اعمال می‌شود.»

ثبات قیمت در بازار خودرو ادامه دارد؟
مدیر سامانه یکپارچه عرضه خودرو، در ادامه گفتگو به این نکته اشاره کرد که: «جالب است مردم بدانند که از میان متقاضیان شرکت کرمان موتور در سامانه یکپارچه، حدود ۱۵ درصد تکمیل ثبت نام را انجام داده اند. این عدد برای متقاضیان شرکت مدیران خودرو به ۳۰ درصد می‌رسد و برای شرکت‌های آرین پارس موتور و سانیار موتور به ترتیب درصد‌های ۴۰ و ۵ درصد ثبت شده است. این نشان می‌دهد عرضه در سامانه برای این خودرو‌ها بیشتر از تقاضا بوده و حالا شاهد این هستیم که نمایندگی‌های فروش با ارائه شرایط‌های ویژه و منعطف به دنبال جذب مشتری برای خودرو‌های خود هستند.»

در واقع مدل عرضه در سامانه یکپارچه باعث شده تا میزان تقاضا و عرضه کاملا مشخص باشد و دیگر نمی‌توان تقاضای کاذب را در بازار برای خودرو‌ها رقم زد و به این ترتیب قیمت‌ها در بازار شکلی واقعی به خود گرفته اند. در دور جدید عرضه، مازاد تولیدی شرکت‌ها در سامانه قرار می‌گیرند و قرار است به زودی ایران خودرو و سایپا هم خودرو‌های خود را به سامانه یکپارچه اضافه کنند.

در پایان پیشنهاد می‌شود تا مشتریان به نمایندگی خودروسازان مراجعه کنند و از شرایط جدید شرکت‌ها برای عرضه خودرو آگاه شوند. در حال حاضر به دلیل شرایط فعلی بازار خودرو، نمایندگی‌ها و خودروسازان برای جذب بیشتر مشتریان خدمات و امتیاز‌های ویژه‌ای را در نمایندگی‌ها به متقاضیان ارائه می‌دهند که با این رویکرد مشتری می‌تواند انتخاب بهتری را داشته باشد.

شرایط عمومی و جدید ثبت نام خودرو در سامانه یکپارچه

۱. حداقل سن مجاز متقاضیان خرید خودرو ۱۸ سال می‌باشد.

۲. دارا بودن گواهینامه رانندگی معتبر (دارای تاریخ اعتبار) برای متقاضیان خرید خودرو الزامی است.

۳. متقاضیانی که طی ۴۸ ماهه گذشته در شرکت‌های ایران خودرو و سایپا و طی ۲۴ ماهه گذشته از سایر شرکت‌های خودروسازی نسبت به ثبت نام و یا صدور فاکتور (تمامی روش‌های فروش سامانه خودروسازان، بورس کالا و …) اقدام نموده‌اند، امکان ثبت نام و خرید خودرو را ندارند.

۴. متقاضیانی که دارای پلاک انتظامی فعال هستند، امکان ثبت نام و خرید خودرو را ندارند.

۵. انتقال امتیاز و حقوق ناشی از خرید خودرو به اشخاص (حتی به‌صورت وکالتی) و نیز فروش حواله خودرو به‌صورت وکالتی ممنوع است.

۶. در صورتی که در هریک از مراحل و فرآیند ثبت نام مشخص شود که متقاضی حائز شرایط ثبت نام نمی‌باشد، ثبت نام وی کان لم یکن تلقی و وجه واریزی (بدون پرداخت سود مشارکت و …) عودت خواهد شد.

۷. در صورت بروز هرگونه تاخیر احتمالی در تحویل خودرو برابر ضوابط مندرج در قرارداد، خسارت جبران تاخیر در تحویل، مطابق آیین نامه اجرایی قانون حمایت از حقوق مصرف کنندگان خودرو و ابلاغیه‌های مرتبط که متعاقبا از طریق بخشنامه‌های فروش اطلاع رسانی می‌گردد، پرداخت خواهد شد.

۸. سایر موارد و شرایط بر اساس بخشنامه‌های صادره توسط شرکت‌های خودروسازی و قرارداد منعقده فی‌مابین با مشتریان خواهد بود.

۹. هر کد ملی مجاز به خرید یک دستگاه خودرو از مجموع شرکت‌های خودروسازی میباشد.

۱۰. طرح‌ها شامل: طرح عادی، طرح خودرو‌های فرسوده و طرح حمایت از خانواده و جوانی جمعیت (صرفا” مختص مادرانی که حائز شرایط قانون حمایت از خانواده وجوانی جمعیت که مورد تائید سازمان ثبت احوال کشور می‌باشد). مسئولیت اشتباه در انتخاب طرح بعهده متقاضی می‌باشد.

۱۱. متقاضیان ثبت نام می‌بایست شماره همراه ثبت شده بنام خود را در سامانه اعلام نمایند در غیر این صورت مسئولیت عدم تطابق شماره همراه با کد ملی بعهده متقاضی می‌باشد.

اعلام ثبت نام جدید خودرو از سامانه یکپارچه

متقاضیانی که قبلا ثبت نام نداشته‌اند می‌توانند از روز دوشنبه ۲۰ آذر تا پایان روز چهارشنبه ۲۲ آذر در این طرح ثبت نام کنند.

خودرو‌های عرضه شده در این مرحله:
ایران خودرو (هایما ۷x)
آرین پارس (لاماری ایما)
کرمان موتور (JAC j۴، JAC S۳، KMC X۵)
ایلیا (دایون Y۷)
سانیار موتور پارسیان (تیگارد X۳۵)

طرح‌های عرضه شامل: طرح عادی، طرح خودرو‌های فرسوده، طرح حمایت از خانواده و جوانی جمعیت

شرایط ثبت نام:
دارا بودن گواهینامه رانندگی

عدم خرید طی ۴۸ ماهه گذشته در شرکت‌های ایران خودرو و سایپا و طی ۲۴ ماهه گذشته از سایر شرکت‌های خودروسازی

عدم داشتن پلاک انتظامی فعال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *