14:09

1403/03/29

شورای رقابت در مورد افزایش قیمت خودرو پاسخ دهد

دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر گفت: شورای رقابت در زمینه افزایش قیمت خودرو پاسخگو باشد. ما از مطالبه گران می‌خواهیم با تبیین موضوع، اجازه ندهند چند نفر به خاطر منافع شخصی، نظام را زیر سوال برند.

به گزارش پایگاه خبری ایران ناوگان به نقل از بازار، حجت‌الاسلام محمدحسین طاهری آکردی امروز، یکشنبه ۳۰ مهر در جلسه معاونان این ستاد از قیمت‌گذاری‌های جدید خودرو توسط شورای رقابت انتقاد کرد و این‌گونه اقدامات را عاملی در ناکارآمد نشان دادن نظام دانست و درباره نتیجه اقدام شورای رقابت به مسئولان هشدار داد و با بیان این‌که چنین اقداماتی مردم را از نظام دلسرد می‌کند، تصریح کرد: آسیب این گونه کارها کمتر از اقدامات دشمن نیست. چرا باید برای اضافه شدن چند آپشن(انتخاب)، قیمت خودرو تا حدود ۵۰ درصد افزایش یابد؟

وی اظهار داشت: حتی گزارش های متعددی مردمی داشتیم که برخی از خودروها دارای ایرادات اساسی بوده و خودرو سازان رفع این ایرادات را به عنوان آپشن مطرح کرده‌اند. کجای دنیا رفع ایراد خودرو که وظیفه خودروساز است، آپشن به حساب می‌آید؟ یک نفر باید جلوی اقدامات خودروسازان و شورای رقابت را بگیرد. مگر قرار نبود که طی یکی دو سال قیمت خودرو استاندارد شود، پس چه شد؟ قیمت استاندارد یعنی این‌که خودروسازان قیمت بازار را کاهش دهند نه این‌که قیمت کارخانه را به گونه‌ای افزایش دهند که به اندازه قیمت بازار شود. بعداً هم ادعا کنند که ما دو نرخ بودن خودرو را از بین بردیم.

این مقام مسئول این‌گونه رفتارها را سبب ایجاد نارضایتی عمومی دانست و گفت: چرا باید عده‌ای به نام شورای رقابت که پشتوانه قانونی‌شان نیز دچار ابهام است، برای مردم تصمیم بگیرند؟ دولت و وزارت صمت تصمیم می‌گیرد که وضعیت بازار خودرو را سر و سامان دهد ولی شورای رقابت به شکل دیگری رفتار می‌کند. بلند شدن چنین صدای دوگانه‌ای در حاکمیت جایز نیست.

طاهری آکردی با بیان این‌که یکی از انتقادهای اساسی مردم درباره نحوه تحویل خودرو توسط خودروسازان است، یادآور شد: این‌ها در حالی که هنوز به تعهدات چندماه پیش خود درباره تحویل خودرو عمل نکرده‌اند، خودروها را احتکار می‌کنند تا بازار را تشنه نگه دارند و راه را برای افزایش قیمت خودرو توسط شورای رقابت باز کنند. صدای مردم را چه کسی باید در بحث خودرو بشنود؟ این‌که ما هم بخواهیم درباره این موضوع سکوت کنیم قطعاً ظلم است. تابه حال گزارش های متعدد مردمی درباره بحث خودرو به ما رسیده و ما افراد را به خویشتن داری دعوت کرده‌ایم ولی تا کجا باید مردم سکوت کنند؟

دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور، قیمت‌گذاری خودروی داخلی بر اساس قیمت خودروی خارجی را ظلم آشکار عنوان کرد و بیان داشت: مگر خودروهای داخلی از یارانه دولتی، برق، آب و گاز ارزان قیمت استفاده نمی‌کند که شما می‌خواهید بر اساس آن‌ها قیمت گذاری کنید؟ کارگر ایرانی درآمد ریالی دارد چرا باید خودرو با قیمت دلاری بخرد؟

وی اقدامات اینچنینی را عاملی برای زیر سوال رفتن خدمات خوب و امیدبخش دولت برشمرد و تصریح کرد: ما در بحث مسکن، بهداشت و درمان، مالیات و مانند آن شاهد تحولات عظیمی هستیم که خبرهای خوبی بوده و در مردم امیدآفرینی می‌کند ولی افزایش قیمت خودرو توسط شورای رقابت تمام این زحمات را زیر سوال می‌برد و مردم را نسبت به نظام و دولت بدبین می‌کند.

طاهری آکردی یکی از اصول اساسی ستاد امر به معروف و نهی از منکر را پیگیری مطالبات مردم بیان کرد و گفت: طی روزهای گذشته تماس‌های مکرر مردمی داشتیم که درخواست داشتند این ستاد در موضوع وارد شود. شورای رقابت باید در این زمینه پاسخگو باشد. ما از مطالبه گران می‌خواهیم ضمن حفظ فرآیند قانونی، در این موضوع ورود جدی داشته و به تبیین بپردازند و اجازه ندهند چند نفر به خاطر منافع شخصی نظام را زیر سوال ببرند.

وی اضافه کرد: باتوجه به حجم مطالبات مردمی و نارضایتی از کیفیت و قیمت خودروهای داخلی و عدم پاسخگویی شورای رقابت به عنوان متولی قیمت گذاری خودرو در کشور، این ستاد پویش مطالبه گری از شورای رقابت را راه اندازی کرده تا مردم با ثبت نام در آن اعتراض خود را به قیمت‌گذاری غیرشفاف و غیرمنطقی خودرو اعلام کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *