05:58

1403/02/02

ضرورت یکسان سازی سیاست‌ها در کریدور شمال_جنوب

دستیار رئیس جمهور روسیه در نشست سه‌جانبه ایران-هند و روسیه که امروز با هدف تسهیل ترانزیت در مسیر کریدور شمال-جنوب با حضور وزیر راه و شهرسازی کشورمان برگزار شد، بر یکسان سازی سیاست‌ها در کریدور شمال_جنوب و توسعه ترانزیت میان کشورهایی که در این مسیر ایفای نقش می‌کنند، تأکید کرد.

به گزارش پایگاه خبری ایران‌ناوگان، امروز نشست سه‌جانبه ایران-هند و روسیه با هدف تسهیل ترانزیت در مسیر کریدور شمال-جنوب با حضور مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی کشورمان و مقامات دیگر کشورها در تهران برگزار شد.

در این نشست ایگور لویتین، دستیار رئیس جمهور روسیه، گفت: متاسفانه موافقت‌نامه‌های دو طرفه میان نقش آفرینان این کریدور امضا می‌شود اما از آنجا که مکانیزم واحدی برای آن وجود ندارد، اجرایی شدن آن با مشکل مواجه می‌شود.

لویتین افزود: فدراسیون روسیه بدون کشورهای عضو این کریدور، ظرفیت تجارت ۱۵ میلیون تن از طریق این کریدور را دارد، همچنین مقدار بسیار زیادی کود و مواد غذایی در سال جاری صادر کردیم و عضو قرارداد غلات نیز هستیم.

وی ادامه داد: کریدور شمال_جنوب می‌تواند یک کریدور بشردوستانه برای کشورهای فقیر باشد، بنابراین ما به این کشورها پیشنهاد دادیم تا کود را به صورت رایگان به آن‌ها عرضه کنیم، اکنون به واسطه تحریم‌ ها برای این کریدور ظرفیت بسیار بالایی را متصور هستیم.

دستیار رئیس جمهور روسیه، مهمترین لازمه پیشرفت تجارت در این کریدور را تعریف یک سیاست واحد برای تجارت عنوان کرد و گفت: بر این باورم که مسئله اصلی مورد طرح در نشست امروز باید تعریف کردن یک چهارچوب یکسان و رسیدن به یک درک مشترک برای تمامی فعالان تجاری این کریدور باشد.

وی تشریح کرد: کریدور شمال_جنوب پیچیدگی‌های خود را دارد چرا که کشورهای ترانزیتی بسیاری در آن وجود دارد و سیاست‌های گمرکی متعددی برای آن تعریف می‌شود، در این راستا باید این سیاست‌ ها یکسان شود و اظهارنامه‌های گمرکی با پلمپ الکترونیکی برای این کریدور طراحی شود. با اظهارنامه گمرکی الکترونیکی می‌توانیم بدون بازرسی‌ های متعدد بار خود را جابجا کنیم، همچنین باید یک صندوق مشخص برای سرمایه ‌گذاری در این کریدور وجود داشته باشد.

وی تاکید کرد: نکته مهم دیگر موضوع گردشگری در این کریدور است، جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه علاقه بسیاری به گردشگری در این کریدور دارند، ویزا باید لغو شود تا شهروندان ما بتوانند ظرفیت ‌های این کریدور را به سادگی بررسی کنند و با فرهنگ یکدیگر آشنا شوند. همچنین در حمل و نقل ریلی موانع کمتری وجود دارد، در حمل و نقل جاده‌ ای راننده‌ها مدت طولانی رانندگی می‌کنند و در جاده‌ها متوقف می‌شوند در حالیکه حمل و نقل ریلی این مانع را ندارد، بنابراین از تمامی کشورهای حوزه تقاضا دارم به کریدور ایران بپیوندند تا به هدف بالای این کریدور برسیم.

به گفته لویتین زمان ارسال کالا از طریق ریلی بسیار کوتاه ‌تر از مسیرهای دیگر است و باید به موضوع محیط زیست نیز در این حوزه توجه شود، همچنین انتقال حجم بار در نظر گرفته شده برای کریدور ریلی از طریق جاده ای آلایندگی بسیار بیشتری دارد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *