21:10

1403/03/08

عرضه خودروهای وارداتی از این هفته

معاون وزیر و رئیس سازمان توسعه و تجارت گفت: برای شرکت‌هایی که این هفته قیمتهایشان را بگیرند که تا الان ۴ تا شرکت این کار را انجام داده اند، این هفته و هفته بعد خودروهای وارداتی را عرضه می کنیم.

به گزارش پایگاه خبری ایران ناوگان به نقل از خبرگزاری صداوسیما، آقای مهندس ضیغمی معاون وزیر و رئیس سازمان توسعه و تجارت با برنامه روزی نو رادیو اقتصاد درباره واردات خودرو گفتگو کرد.مشروح این گفتگو را در ادامه می‌بینید:

سوال: بالاخره انتظار برسید و از این هفته قرار است اتفاقاتی بیفتد و اینکه ۸ مدل خودروی وارداتی قرار است عرضه شوند؟
ضیغمی: بله این هفته سامانه مجدداً باز می‌شود برای عرضه خودرو‌های جدید
سوال: همه وارد شده یا اینکه باز هم تعداد محدودی خواهد بود؟

ضیغمی: واردات دارد به صورت یک بخشی خرد و یک بخشی به صورت انبوه دارد انجام میشود من جا‌های مختلف هم گفته ام از آنجایی که شرکت‌ها بالاخره تا آخر مرداد توانستند غالب شرکت‌ها ۳۵ شرکتی که مجوز برای واردات گرفته اند ۱۸ شرکت موفق شدند ثبت سفارش قطعی انجام دهند و بخشی از ارز واردات را بتوانند دریافت کنند و از این ۱۸ تا، تا الان حدوداً ۱۰ تا شرکت خودروهایشان وارد شده و بقیه شرکت‌ها هم دارند کار واردات را انجام می‌دهند حالا این شرکت‌ها تا آخر مرداد توانسته بودند که استاندارد و محیط زیست و سایر مجوز‌هایی که نیاز داشتند را بتوانند بگیرند منطقی هم، چون اول منتظر بودند که اول مجوز بگیرند و بعد ثبت نهایی درخواستهایشان را در شرکت‌های بزرگ انجام دهند این روند طولانی شد بخاطر اینکه تولید و حمل این خودرو‌ها یک زمانی می‌برد به خصوص اگر از شرق آسیا بخواهد بیاید ما در سری اول با توجه به اینکه این‌ها مجوزهایشان را گرفته بودند فاز اول خودرو‌هایی که در ایران هستند را عرضه می‌کنیم برای شرکت‌هایی که این هفته قیمتهایشان را بگیرند که تا الان ۴ تا شرکت قیمتهایشان را گرفته اند این هفته و هفته بعد عرضه را انجام می‌دهیم از هفته بعد هم خودرو‌هایی برای شرکت‌های معتبر البته که از مبداء تولید کننده خودروهایشان راه افتاده باشد و اسناد حمل داشته باشندکه آن‌ها هم عرضه می‌شود یک امر منظم شده بحث واردات شرکت‌ها بسته به توانشان ماهی ۳۰۰ تا ۱۰۰۰ تا چند هزار تا را دارند وارد می‌کنند.

سوال: این طور باشد یعنی اینکه تا چند هزار تا اگر فرض کنید دو تا سه هزارتا هم بخواهد وارد شود حداقل ۲ تا ۳ سال طول می‌کشد که اون عدد ۲۰۰ هزارتایی که گفته بودند محقق شود درسته؟ ثبت نام شده‌ها چه تعداد است، چون یادم است که می‌بایستی ۵۰۰ میلیون پول را در حسابشان نگه می‌داشتند؟

ضیغمی: بله اون برای همان زمان ثبت نام بود از فروردین حسابهایشان همه افراد از بلوکه شدن درآمد و افراد می‌توانستند پولهایشان را بردارند از ۳۴ هزار نفری که در قرعه کشی عملاً شرکت داده شدند الان حدوداً ۳۰ هزار نفر ماندند بقیه انصراف دادند در فاز اول اون ۳۰ هزار نفر خودروهایشان تحویل داده می‌شود عرض کردم بعضی از شرکت‌ها الان قراداد تولیدشان ماهی ۶ هزار تا است یعنی برای ۵ تا ۶ هزار تا قرارداد می‌بندند اگر توان لجستیکی خوبی داشته باشد کشور یا کشور مبداء این می‌تواند عدد خیلی بالاتری باشد این دو تا سه هزار تایی که من عرض کردم بسته به مدل قرارداد و تامین ارز می‌تواند متفاوت باشد به خصوص اینکه در نظر بگیرید که ۱۸ تا شرکت دارند واردات انجام می‌دهند یکی دو تا شرکت نیستند، ولی خوب بسته به مدل‌هایی که وارد می‌کنند ممکن است یک شرکتی برندی بیشتر از ۱۰۰ تا در ماه نتواند تحویل این شرکت توزیع کننده ما یا نمایندگی ما بدهد.

سوال: ارز این‌ها تأمین شده و یا اینکه باز گیر می‌کند در فرآیند‌های ارز؟

ضیغمی: نه ارز این‌ها تأمین شده و تا آخر امسال حداقل ۱ میلیارد یورو مصوبه داریم که می‌توانیم از ارز صادرات غیر استفاده کنیم بیش از این هم اگر محل سرمایه گذاری خارجی یا منابع خارجی باشد می‌شود برای خودرو تأمین شود.

سوال: برای خودرو‌های وارداتی دست دوم چطور؟

ضیغمی: مسئولیت آن بر عهده من نیست به عهده دفتر خودرو است هنوز از طرف هیئت دولت ابلاغ نشده است.

سوال: آنچه که الان در اینجا مطرح بوده پیش‌تر هم البته در این رابطه صحبت شده، ولی خوب موضوع مهمی در این بین راه اندازی دوباره این فروش است آیا ادامه دار خواهد بود اطلاعی دارید که سامانه‌ای که اختصاص داشت باز می‌شود دوباره متقاضیان می‌توانند ثبت نام کنند؟

ضیغمی: الان نه نمی‌توانند ثبت نام کنند. عرض کردم ما برنامه مون تحویل است. اینکه آیا در فاز بعدی از کانال سامانه یکپارچه عرضه بشود یا کانال بورس باشد و یا مسیر دیگری هنوز این قطعی نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *