21:13

1403/04/26

علت عدم تحویل خودروهای تولیدی، الزامات استاندارد است

گروه خودروسازی سایپا با تایید خبر ایرنا مبنی بر عدم تحویل ۱۲ هزار خودروی سواری به مشتریان خود، اعلام کرد: تولید خودرو تا شماره گذاری و تحویل به مشتریان و صحه گذاری استانداردهای ۸۵گانه و اخذ مجوز از نهادهای ذی ربط زمان بر است.

گروه خودروسازی سایپا در واکنش به خبر منتشر شده در خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) در تاریخ ۹ مهر ماه ۱۴۰۲ با عنوان «سایپا ۱۲ هزار خودروی سواری را به مشتریان تحویل نداد» توضیحات و جوابیه ای ارسال کرد که در آن گزارش ایرنا را تایید و علت را الزامات سازمان استاندارد عنوان کرده است.

به گزارش پایگاه خبری ایران ناوگان به نقل ایرنا، متن کامل توضیحات شرکت سایپا و پاسخ ایرنا را در ادامه مشاهده می کنید:

گروه خودروسازی سایپا با برنامه تدوین شده، موفق شد از ابتدای سال جاری تاکنون تولید محصولات خود را نسبت به مدت مشابه سال گذشته، افزایش دهد، قاعدتاً در چنین شرایطی فاکتور خودروهای مشتریان هم رشد پیدا کرده است. تاکید می شود، برنامه گروه سایپا حفظ رکوردهای تولید است.

گروه خودروسازی سایپا در راستای تحقق شعار سال و همگام با سیاست های کلان وزارت صمت، برنامه افزایش تولید محصولات را در سال جاری در دستور کار قرار داده به گونه ای که مقایسه تولید گروه سایپا در پایان مرداد ماه سال ۱۴۰۱ (۱۷۰۱۹۹ دستگاه) با تولید در مدت مشابه آن در سال جاری (۲۰۱۳۹۳ دستگاه) بیانگر رشد تولید حدود ۱۸ درصدی است؛ رشد حاصله در تولید برخی محصولات از جمله خودروی شاهین به عنوان یکی از خودروهای پر تقاضای مشتریان، حدود ۸۲ درصد بوده است.

بر این اساس افزایش تولید و فاکتور خودرو درسال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته و روند روزانه فاکتور خودروهای مشتریان، موید نادرستی خبر منتشر شده است.

تولید خودرو تا شماره گذاری آن و تحویل به مشتری مستلزم طی مدت زمان خاصی است و با توجه به اینکه در گروه سایپا در سال جاری برنامه رشد تولید همراه با تجهیز محصولات به استانداردهای ۸۵گانه بوده است؛ صحه گذاری این استانداردها مستلزم طی فرآیند اخذ مجوز از نهادهای ذی ربط است که زمان بر می باشد.

با توجه به اینکه عمده تعهدات ایجاد شده برای سال جاری در پی اجرای سیاست های وزارت محترم صمت از محل سامانه جامع تخصیص خودرو (طی دو مرحله اسفند ماه سال ۱۴۰۱ و اردیبهشت ماه ۱۴۰۲) و بعضاً خودرو ثبت نامی توسط مشتری در سامانه با خودرو تولیدی که به واسطه برخی الزامات استانداردی متفاوت بوده و نیازمند اعلام فراخوان و پیشنهاد و هماهنگی با مشتری جهت واریز وجه است، این موضوع که مربوط به مقطع زمانی مردادماه بوده، زمان بر شده و منجر به ایجاد فاصله زمانی بین تولید خودرو و تخصیص آن، شده است.

گروه خودروسازی سایپا، طبق برنامه ریزی های صورت گرفته در نظر دارد علاوه بر ادامه روند رو به رشد تولید محصولات خود در سال جاری، نسبت به ارتقاء محصولات مطابق با الزامات استانداردی و نظرات مشتریان محترم اقدام کند.

پاسخ ایرنا به جوابیه سایپا/ چه میزان از خودروهای تولیدی، تحویل مشتریان شده است؟
گروه خودروسازی سایپا مانند جوابیه قبلی (اینجا) که برای ایرنا ارسال کرده بود، باز هم به دنبال بهانه جویی بوده و تلاش کرده است تا سازمان های دیگر و روند اداری را علت عدم تحویل خودرو به مشتریان عنوان کند.

سایپا در جوابیه خود با تایید گزارش ایرنا (اینجا)، مدعی شده که علت عدم تحویل خودروهای تولید شده به مشتریان صحه گذاری استانداردهای ۸۵گانه است که نیازمند اخذ مجوز از نهادهای ذی ربط است که زمان بر می باشد، در حالی که سازمان استاندارد این ادعا را قبلاً رد کرده است.

همچنین در توضیحات عنوان کرد که تولید خودرو تا شماره گذاری آن و تحویل به مشتری مستلزم طی مدت زمان خاصی است، اما اشاره نکرد که این فرایند نیازمند چه زمانی است، در حالی که بر اساس آمارها و روند گذشته از زمان فاکتور شدن خودرو تا تحویل آن به مشتریان حدود یک هفته و نهایتاً ۱۰ روز زمان می برد.

مشتریان این شرکت از تأخیر در تحویل خودروهای پیش فروش شده گلایه دارند و سایپا توضیح نداده که چه میزان از خودروهای تحویلی با تاخیر تحویل مشتریان شده است؟

سایپا در حالی از رشد ۱۸ درصدی تولیدات محصولات خود و همچنین رشد ۸۲ درصد تولید خودروی شاهین خبر داده که اصلاً توضیح نداده که در مقابل رشد تولید، میزان تحویل خودرو به مشتریان چقدر بوده؟ در حالی که می بایست آماری از فروش خودرو هم ارائه دهد و اینکه چه میزان از خودروهای تولیدی را فروخته است؟

بر اساس گزارش منتشر شده ایرنا و بنا بر آمار رسمی که شرکت سایپا به بورس ارائه داده، این شرکت در ۵ ماه نخست امسال ۱۲ هزار خودروی تولیدی خود را به مشتریان عرضه نکرده است.

طبق آمار خود سایپا، مجموع تولید سواری های این شرکت (شاهین، تیبا، کوئیک، ساینا) در ۵ ماه نخست امسال ۱۲۷ هزار دستگاه بوده اما این شرکت فقط ۱۱۵ هزار دستگاه را به فروش رسانده است، این شرکت در مردادماه ۲۵۶۹ دستگاه شاهین تولید کرده، اما فقط ۶۸۷ دستگاه را به مشتریان تحویل داد.

گروه خودروسازی سایپا بهتر است به جای دادن جوابیه، با مردم و افکار عمومی با شفافیت برخورد کند و به جای بهانه تراشی به حقوق مشتریان خود را پایبند باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *