19:12

1403/04/26

فواید راه اندازی مترو پرند ؛ 18 سال انتظار به پایان می رسد؟

راه اندازی ایستگاه مترو پرند و اتصال این شهر به تهران از طریق خطوط حمل و نقل ریلی ، مدتهاست که به تاخیر افتاده است.

راه اندازی ایستگاه مترو پرند و اتصال این شهر به تهران از طریق خطوط حمل و نقل ریلی ، ثمرات متعدد و قابل توجهی برای مسافران بین این دو مرکز جمعیتی دارد ؛ البته کمک به کاهش آلودگی های زیست محیطی ، مهمترین تاثیر غیرقابل انکار افتتاح پروژه مذکور به شمار می آید.

به گزارش پایگاه خبری ایران ناوگان به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل شرکت راه آهن شهری تهران و حومه (مترو)، برآوردهای ترافیکی نشان می دهد که در حال حاضر، روزانه جمعیتی بین 35 تا 40 هزار نفر برای رتق و فتق امور جاری خود، بین تهران و پرند در تردد بوده و این جریان عبور و مرور، غالباً با استفاده از وسائل نقلیه شخصی و یا تاکسی صورت می پذیرد.

عادت مسافران فعلی این مسیر، از دو منظر قابل نقد و بررسی است؛ یکی آمار تصادفات جاده ای در آزاد راه تهران – ساوه که مسیر تردد مسافران پرند است و دیگری هزینه ای که این تعداد مسافر طی هر روز متحمل می شوند. به لحاظ میزان تصادفات و آسیب های جرحی یا فوتی، نگاهی به آمار مصدومان و جان باختگان آزاد راه تهران – ساوه که در برخی سالها به 58 فوتی و صدها مصدوم رسیده است، خود گویای تمام نکات هشدار دهنده است .

طبیعتاً با افزایش استفاده شهروندان از وسایل حمل و نقل عمومی، نه تنها بار ترافیک این معبر پرتردد بین شهری کاهش خواهد یافت بلکه آمار تصادفات حمل و نقلی نیز به تبع آن تقلیل می یابد.

اما از حیث هزینه ای که روزانه هر فرد برای تردد بین این دوشهر صرف می کند، برآورهای مستند حکایت از آن دارد که بر حسب مسیر انتخابی و نوع وسیله کرایه شده، بین 70 تا 100 هزار تومان برای رفت و آمد در مسیر مذکور باید خرج شود تا شهروندان به امورات جاری خود برسند.

حال کافی است با یک حساب سرانگشتی و با این فرض که در بدو شروع فعالیت ایستگاه مترو پرند، بین 13 تا 15 هزار نفر در هر روز از این وسیله حمل و نقلی استفاده کنند، به رقم صرفه جویی صورت گرفته در هزینه های روزانه مسافران مربوطه دست پیدا کنیم.

در واقع می توان گفت با شروع بهره برداری از این خط مترو، در مجموع روزانه حداقل یک میلیارد تا یک میلیارد و پانصد هزار تومان کمتر از جیب کل مسافران تهران – پرند هزینه می شود که همین مقدار پول می تواند برخی نیازها و مایحتاج ضروری آنان را پوشش دهد.

با این تعابیر می توان نخستین و بدیهی ترین تاثیرات و کارکرد راه اندازی خط مترو پرند را متوجه شد و علت اصرار شهروندان صبور پرند در افتتاح هرچه سریعتر آن را درک کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *