23:23

1403/02/31

نهایی شدن قرارداد تکمیل سامانه سپهتن برای تجهیز ناوگان اتوبوسی

معاون حمل‌ و نقل وزیر راه‌ و شهرسازی از نهایی شدن پیش‌ نویس قرارداد تکمیل سامانه سپهتن برای تجهیز ناوگان اتوبوسی خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری ایران ناوگان به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، شهریار افندی زاده، معاون حمل‌ و نقل وزیر راه‌ و شهرسازی با اشاره به ضرورت ارائه خدمات مطلوب در حوزه حمل و نقل کشور، ضمن بیان سوابق به کارگیری سامانه سپهتن، گفت: سامانه سپهتن سامانه کنترل و پایش رفت و آمد کامیون ها و اتوبوس‌ ها در جاده‌ های کشور است و از سال ۱۳۹۳ گام‌ های موثری در خصوص پایش اتوبوس‌ ها که از لحاظ ایمنی تردد اهمیت بالایی دارد، برداشته شده است. در این زمینه سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ ای با همکاری پلیس راهور فراجا، یک نرم افزار داخلی در حوزه تصادفات، تخلفات و سرعت غیر مجاز طراحی و پیاده‌ سازی شد.

وی با اشاره به برنامه ها و اقدامات صورت گرفته در خصوص این سامانه اضافه کرد: هدف از راه‌اندازی بخش مسافری سامانه سپهتن، تجهیز ۱۵ هزار دستگاه ناوگان اتوبوسی به این سامانه است. تاکنون سامانه و تجهیزات تعداد ۱۰ هزار و ۵۰۰ دستگاه اتوبوس بروزرسانی شده و در حال حاضر نیز در ۶ کریدور پر تردد ناوگان اتوبوسی زیر نظر سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای با اعمال کنترل‌ ها در پاسگاه‌ های پلیس راه صورت می‌گیرد. البته در حال حاضر از این تعداد، داده‌ های حدود ۶ هزار دستگاه قابل دریافت است.

افندی‌ زاده با اشاره به اینکه هدف مطلوب تسریع در روند انجام کار تا تکمیل پیاده‌ سازی این سامانه بر روی ناوگان موردنظر است، تصریح کرد: به منظور ادامه و تکمیل کار و با توجه به پایان مهلت زمانی توافق‌ نامه اولیه، پیش‌ نویس قرارداد پشتیبانی سامانه سپهتن اتوبوسی، در اواسط مردادماه ۱۴۰۲ از سوی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ ای به سایر طرفین توافق‌ نامه شامل پلیس راهور فراجا و شرکت صاایران ارسال شده است.

معاون حمل‌ و نقل وزیر راه‌ و شهرسازی ادامه داد: پلیس راهور فراجا نیز ملاحظات و پیشنهادات اصلاحی خود را در ابتدای شهریور ماه به سازمان ارسال کرده که با اعمال اصلاحات و ملاحظات مذکور، نسخه اصلاحی قرارداد برای امضا به شرکت صاایران ارسال شده است.

وی افزود: با نصب این سامانه و کنترل وسایل نقلیه عمومی، رفتار رانندگان در طول سفر، مجوزهای لازم برای حمل بار و مسافر، تخلفات رانندگی و ایمن بودن سفر بررسی و کنترل می‌شود و در نتیجه کاهش تصادفات، جانباختگان و مصدومان حوادث رانندگی را به دنبال خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *