07:43

1403/02/02

واردات خودرو کارکرده سبب تعادل عرضه و تقاضا و کاهش قیمت‌ می‌شود

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی واردات خودروهای سواری کارکرده را سبب ایجاد تعادل در بازار عرضه و تقاضا عنوان کرد و گفت: اثر روانی واردات ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار خودرو در سال در کاهش قیمت ها اثرگذار است.

به گزارش ایران ناوگان به نقل از ایرنا، مجتبی یوسفی در گفت و گو با خبرنگار پارلمانی ایرنا درباره لایحه واردات خودروهای کارکرده با عمر کمتر از ۵ سال که فوریت آن در مجلس به تصویب رسیده است، گفت: در حوزه خودرو دو تجربه جهانی وجود دارد که نخست کمیت است تا بین عرضه و تقاضا فاصله ایجاد نشود چرا که ایجاد فاصله بین این دو گزاره سبب رخوت در تولید می‌شود.

وی خاطر نشان کرد: نمونه عینی این موضوع را در دولت قبل شاهد بودیم که تولید خودرو از ۹۰۰ هزار دستگاه در سال به ۳۵۰ هزار خودرو کاهش یافت و سبب شد سوداگری در بازار خودرو رونق یابد.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی دومین تجربه را در کیفیت مطرح کرد و افزود: در حوزه کیفیت باید رقابت را برای خودروساز بیشتر کرد و اگر تعادل در کمیت و کیفیت برقرار نشود، قیمت‌ها افزایش یافته و کیفیت خودرو کاهش خواهد داشت که مثال آن شرایط فعلی خودروسازی کشور است.

نماینده مردم اهواز در مجلس تاکید کرد: به رغم مشکلاتی که در صنعت خودورسازی کشور وجود دارد، ولی در دولت سیزدهم انباشت ۱۲۰ هزار خودرو در کف کارخانه به صفر رسید و تولید نیز افزایش یافت تا تولید خودرو از حدود ۴۰۰ هزار در دولت قبل به نزدیک ۹۰۰ هزار خودرو در این دولت برسد.

وی با اشاره به افزایش قیمت خودرو ۱۰ تا ۱۵ هزار دلاری که به دلیل رشد قیمت دلار، میلیارد تومانی شد، تصریح کرد: بر همین اساس لایحه واردات خودروهای کارکرده توسط دولت به مجلس ارسال شد که فقط مختص خودروهای سواری نبود بلکه کشنده‌های حمل و نقل مسافر را نیز در بر می‌گیرد.

یوسفی اضافه کرد: ۵۰ هزار کشنده‌ای که در کشور فعال هستند فرسوده بوده و حدود ۱۰۰ میلیون لیتر گازوئیل و نزدیک به ۱۱۰ میلیون لیتر بنزین را این کشنده‌های فرسوده مصرف می‌کنند که در حقیقت از بین رفتن سرمایه‌های مردم است.

تلفات ۱۷ تا ۱۸ هزار نفر در جاده‌ها به دلیل کیفیت پایین خودرو است

وی تاکید کرد: به رغم اینکه مجلس از صنایع و تولیدات داخلی حمایت می‌کند ولی قرارنیست مردم به دلیل کیفیت پایین خودروهای داخلی و سوء مدیریت در صنعت جان خود را از دست بدهند. چرا که ۱۷ تا ۱۸ هزار تلفات جاده‌ای و سه برابر آن نقص عضو در سال به دلیل کیفیت پایین خودروهای داخلی رخ می‌دهد.

یوسفی ادامه داد: یکی دیگر از مشکلات کیفیت پایین خودروهای داخلی، آلایندگی محیط زیستی به ویژه در تهران و کلان شهرها است. ولی واردات خودروهای کارکرده که استاندارد لازم را دارند سبب خواهد شد این مشکل تا حد قابل قبولی کاهش یابد.

این نماینده مجلس ادامه داد: مجمع تشخیص مصلحت نظام در لایحه واردات خودرو همراهی لازم را با دولت و مجلس انجام نداد که در نهایت به استیضاح وزیر صمت ختم شد.

عضو کمیسیون عمران مجلس از احتمال تغییرات در لایحه واردات خودروهای کار کرده خبر داد و افزود: مجلس با اصل این لایحه موافق است ولی اگر قرار باشد انحصار در واردات خودرو بوجود بیاید و به عنوان مثال فقط دو خودروسازکشور یا برخی از افراد خاص اقدام به واردات خودرو کنند، انحصار بوجود خواهد آمد که نتیجه آن سوء استفاده و رانت قیمتی خواهد شد و مجلس با این رویه مخالف است.

اثر روانی واردات ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار خودرو در سال قیمت‌ها را کاهش خواهد داد

یوسفی درباره اینکه نیاز کشور برای رسیدن تعادل بین عرضه و تقاضا در تولید خودرو چه میزان است، خاطرنشان کرد: بر اساس برآورده‌های قبل حدود یک میلیون خودرو نیاز کشور در یک سال است و امروزه حدود یک و نیم میلیون باید در سال خودرو تولید شود که اگر در سال حدود ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار خودرو وارداتی به تولیدات قبل اضافه شود، اثر روانی آن و نزدیک شدن به تعادل بین عرضه و تقاضا به کاهش قیمت خودرو خواهد انجامید.

به گزارش ایرنا، نمایندگان مجلس در بودجه ۱۴۰۲ به دولت مجوز واردات خودروهای سواری کارکرده با عمر کمتر از ۵ سال را دادند اما این مصوبه مجلس با ایراد هیات عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام از بودجه حذف شد. در نهایت دولت در روزهای گذشته با قید دوفوریت لایحه الحاق موادی به قانون ساماندهی صنعت خودرو را به مجلس ارسال کرد که بعد از استیضاح وزیر صنعت، معدن و تجارت، نمایندگان با این لایحه برای اصلاح قانون موافقت کردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *