23:53

1403/02/31

ورود مازندران به خط کشتی سازی؛ سهم تقریبا هیچ شمال از تجارت دریایی

سهم ناچیز ایران از کشتیرانی دریای خزر، مازندران را برآن داشت تا با ورود به صنعت کشتی سازی برای جبران این عقب ماندگی تلاش کند.

سهم ناچیز ایران از کشتیرانی دریای خزر، مازندران را برآن داشت تا با ورود به صنعت کشتی سازی برای جبران این عقب ماندگی تلاش کند.

به گزارش پالیگاه خبری ایران ناوگان به نقل از مهر، در حالی که شعبه ای از کارخانه بزرگ کشتی سازی در مازندران وجود دارد اما غفلت از این ظرفیت و پتانسیل طی دهه های گذشته سبب شد تا مازندران و استان های حاشیه خزر برای تأمین ناوگان حمل و نقل دریایی چشمشان به کشورهای دیگر باشد.

اکنون با همت جوانان و متخصصان ایرانی، ساخت چهار فروند کشتی در کارخانه کشتی سازی مازندران در حال انجام است تا عقب ماندگی های دیرینه این استان در صنعت کشتی سازی جبران شود.

استان مازندران که به دلیل نداشتن کشتی های کانتینری و تجاری همواره دستش در دریای خزر خالی و پیش دیگر استان ها و کشورها دراز بود اکنون به فکر کشتی سازی افتاد تا این عقب ماندگی دیرینه را جبران کند.

علاوه کشتی های تجاری، مازندران سال های سال در پی خرید و واردات کشتی تفریحی و شناور توریستی بوده که پیگیری سالانه هنوز جواب نداده است، هرچند آمدن کروز و خرید کشتی های غول پیکر تفریحی طی سال های گذشته به استان داده شد اما تاکنون هیچ وقت سوت کروز در استان شنیده نشد و سهم مازندران، از کروز یک اتوبوس دریایی کوچک است که چند ماه قبل به آب انداخته شده است.

غفلت از تقویت ناوگان دریایی در خزر در حالی است که کارخانه بزرگ کشتی سازی ایران در مازندران وجود دارد. با همت دولت سال گذشته قرارداد ساخت کشتی های تجاری و تفریحی شروع شد تا با تکمیل آن مازندران از این عقب ماندگی تاریخی رهایی یابد.

نقش آفرینی مازندران در مسیر کریدور شمال – جنوب نیازمند تقویت ناوگان کشتیرانی در حوزه خزر است تا کالاها و تولیدات استان از طریق ناوگان دریایی به بازارهای مقصد برسد.

حسن خیریان پور معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار مازندرانبا بیان اینکه تقویت ناوگان کشتیرانی در دریای خزر جزو برنامه های راهبردی در استان است، گفت: در سال گذشته با بهره گیری از ناوگان کشتیرانی محموله صادراتی استان به کشورهای حاشیه خزر ارسال شده بود.

وی افزود: امسال نیز با همکاری پایانه صادراتی روماک گستر و بندر امیرآباد محموله های صادراتی مرکبات با کشتی به کشورهای حاشیه و روسیه ارسال می شود.

وی با اشاره به قرارداد ساخت کشتی گفت: با تلاش های دولت سیزدهم کشتی سازی در مازندران وارد فاز جدید شد تا از ظرفیت های مغفول مانده صنعت کشتی سازی در استان بهره گیری شود.

خیریان پور گفت: این کارخانه در زمینه تعمیرات کشتی نیز فعالیت دارد و هم اکنون کشتی هایی از سوی کشورهای دیگر نیز برای تعمیر به کارخانه اعزام شده است.

نبود ناوگان تجاری و کشتیرانی مجهز یخچال دار و کانتینری سبب شده تا از ظرفیت بنادر مازندران برای تجارت محصولات کشاورزی و کالا چندان استفاده نشود و بخش قابل توجهی از ظرفیت های این بنادر در طول سال خالی است.

ظرفیت ۱۰۰ هزار تنی کشتیرانی ایران در خزر

از سوی دیگر در حال حاضر ۱۴۰ فروند کشتی در دریای خزر تردد می کند که سهم ایران از آن ۲۶ فروند با ۱۰۰ هزار تن است واین ظرفیت در مقایسه با دریا و ناوگان جنوب ناچیز است.

این درحالی که تقویت کریدور شمال – جنوب مستلزم تقویت مسیر کشتیرانی در شمال است از این رو ساخت شناورهای دریایی برای توسعه ناوگان کشتیرانی در خزر در دستور کار قرار گرفته است.

علی تقی پور ریس اتاق بازرگانی مازندران با بیان اینکه ناوگان حمل و نقل دریایی از جمله نیازها برای توسعه تجارت به شمار می رود، گفت: در حال حاضر به دلیل مجهزنبودن این ناوگان محصولات استان از طریق مرزه ای زمینی به دیگر کشورها می رود.

وی همسایگی مازندران با کشورهای حاشیه خزر و اوراسیا را فرصتی بی بدیل برای توسعه تجارت استان بیان کرد و گفت: برای حضور پررنگ در بازارهای منطقه نیازمند ناوگان ریلی و دریایی هستیم زیرا تجارت از طریق دریا ارزان تر و راحت تر است.

وجود سه بندر فعال در استان مازندران نیز توسعه ناوگان حمل و نقل دریایی را برای تبادل تجارت با کشورهای حاشیه خزر الزامی می سازد و ورود سرمایه گذار بخش خصوصی برای کشتی سازی در استان مازندران نیاز اساسی است.

استاندار مازندران در بازدید از کارخانه کشتی سازی صدرا آن را از افتخارات بزرگ دانشمند ایران دانست و افزود: برای اولین بار ساخت چهار فروند شناور توسط سازمان کشتیرانی کشور سفارش داده شد که دو کشتی رو رو و دو کشتی ۳۵۰۰ تنی است.

سید محمود حسینی پور با عنوان اینکه این کشتی ها با تجهیزات داخلی در حال ساخت است، افزود: این مجموعه یکی از بزرگترین صنایع دریایی کشور محسوب می شود و امیدواریم این مجموعه را به عنوان تنها مجموعه صنعت دریایی کریدور شمال جنوب قرار دهیم.

وی با بیان اینکه نیازمندی های دریای خزر به تولید شناور جدی است، گفت: هر چه در این مجموعه سرمایه گذاری شود به نفع ماست و طرح توسعه ای دنبال می شود و مقرر شد طرح توسعه ای مجموعه آماده شود.

حسینی پور افزود: مجموعه ایران صدرا علاوه بر تولید شناور، به دلیل شرایط مناسب هزینه ای در حال بازسازی شناورهای روسی هستند.

استاندار مازندران گفت: به شدت نیازمند شناورهای متناسب با صادرات، کانتینر و یخچال دار هستیم و با توجه به چشم انداز توسعه تجارت دریایی مازندران با کشورهای همسایه، کارخانه کشتی سازی استراتژیک است.

وی گفت: مقرر شد دبیرستانی متناسب با نیازهای مجتمع در منطقه ایجاد شود تا آموزش های لازم را فرا گیرند و با دو دانشگاه نوشیروانی بابل و علم و فن آوری قرار است قراردادهایی ببندیم تا رشته های متناسب با این کارخانه ایجاد شود.

ساخت شناورهای چندمنظوره تجاری و تفریحی در رهایی مازندران از بن بست صادراتی و رونق بازار و تجارت محصولات آن نقش بسزایی دارد و علاوه براین می تواند گردشگری مازندران را با کشورهای حاشیه خزر پیوند دهد.

تولید ۷.۵ میلیون تن انواع محصولات کشاورزی و باغی نیز تقویت ناوگان تجاری دریایی را برای ورود محصولات به بازارهای حاشیه الزامی می سازد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *