21:09

1403/04/22

وزیر راه و شهرسازی: برای اربعین ۲۰۰۰ دستگاه اتوبوس واردت می کنیم

وزیر راه و شهرسازی به انجام اقدامات موثر به منظور افزایش تعداد ناوگان ضروری در ایام اربعین تاکید کرده؛ با وجود این در حال حاضر حداقل حدود ۳۰۰۰ اتوبوس برای این ایام کمبود وجود دارد که معاون سازمان راهداری و حمل ونقل جاده ای از تلاش برای واردات ۲۰۰۰ اتوبوس و تامین اتوبوس داخلی در هماهنگی با شرکت های حمل ونقلی خبر داده است.

به گزارش پایگاه خبری ایران‌ناوگان به نقل از ایسنا، «مهرداد بذرپاش» وزیر راه و شهرسازی چند روز پیش در جلسه ستاد هماهنگی سفرهای اربعین، ضمن بررسی گزارش عملکرد سال گذشته سازمان های تابعه وزارت راه و شهرسازی در ایام اربعین و برنامه ریزی ها و اقدامات انجام شده برای سال جاری، بر رفع موانع و مشکلات سال های گذشته و بهبود خدمات برای ایام اربعین سال ۱۴۰۲ تاکید کرد و بهسازی مسیرها و پایانه های مرزی و ارتقا کیفیت سطح خدمات دهی به زائران در پایانه ها را از جمله اقداماتی برشمرد که لازم است در اربعین ۱۴۰۲ با دقت نظر بیشتری اجرایی شود.

بذرپاش همچنین خاطرنشان کرد: در حوزه حمل ونقل جاده ای، انجام اقدامات موثر با استفاده از همه ظرفیت های موجود و با کمک سایر دستگاه ها، به منظور افزایش تعداد ناوگان ضروری است. همچنین باید نسبت به افزایش ایمنی جاده ها و مسیرهای سفرهای اربعین اقدامات مورد نیاز انجام شود.

ایمن سازی و آماده سازی در مرزهای اربعین

در این راستا رضا اکبری -معاون راهداری سازمان راهداری و حمل ونقل جاده ای بخشی از برنامه ها و اقدامات اجرایی آن سازمان را برای تسهیل در سفرهای اربعین تشریح کرد و گفت: سازمان راهداری برای ایام اربعین سه سرفصل را در دستورکار قرار داده است که شامل ایمن سازی و آماده سازی در مرزهای اربعین در شش استان سیستان و بلوچستان، خوزستان، ایلام، کرمانشاه، کردستان و آذربایجان غربی، آماده سازی پایانه های مرزی و تامین اتوبوس برای زائران از طریق واردات و سیستم های داخل است که در این سه بخش کارها در حال پیگیری و انجام است.

وی ادامه داد: در خصوص ایمن سازی و آماده سازی در مرزهای اربعین در شش استان منتهی به مرزهای اربعین، ۱۸۰۰ میلیارد تومان اعتبار تخصیص یافته و هم اکنون حدود ۱۰۰۰ پروژه در این بخش فعال است که  برنامه داریم تا قبل از آغاز سفرهای اربعین این پروژه ها به اتمام برسد. این پروژه ها شامل روکش آسفالت، خط کشی، ایمن سازی و اصلاح نقاط حادثه خیز مربوط به مسیرهایی است که به مرزها منتهی می شود. هم اکنون پیشرفت فیزیکی این بخش بالای ۵۰ درصد است و به زودی به اتمام می رسد تا سفری ایمن برای هموطنان در ایام اربعین رقم بخورد.

آماده سازی پایانه های مرزی اربعین با ۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار

معاون سازمان راهداری و حمل ونقل جاده ای سرفصل دوم را در بخش تمهیدات اربعین شامل آماده سازی پایانه های مرزی عنوان کرد و دراین باره توضیح داد: تعدادی پروژه برای خدمات بهتر به زائران در پایانه ها تعریف شده که شامل توسعه پایانه ها، نظافت و رنگ آمیزی پایانه ها، احداث سرویس های بهداشتی جدید در طول مسیر، خرید تجهیزات خنک کننده و آبسردکن، احداث سایبان، توسعه و آسفالت داخل پایانه ها و توسعه ساختمان ها و سیستم های تاسیساتی در پایانه هاست.  در پایانه های شش استان مسیرهای اربعین برنامه کاری تعریف و حدود ۳۰۰ میلیارد تومان برای اینکار تخصیص یافته است که قبل از اربعین این بخش نیز به اتمام خواهد رسید.

تامین اتوبوس زائران اربعین از طریق واردات و هماهنگی با شرکت های حمل ونقل داخلی

اکبری تمهید سوم را شامل تامین اتوبوس برای زائران عنوان کرد و با تاکید بر اینکه مهمترین چالش در ایام اربعین تامین اتوبوس و وسایل حمل ونقل عمومی است، برنامه های سازمان را در این باره شامل تامین واردات ۲۰۰۰ دستگاه اتوبوس و همچنین تامین اتوبوس داخلی در هماهنگی با اصناف و شرکت های حمل ونقلی عنوان کرد و گفت: طبق جلسات و مصوباتی که در دولت اخذ شده، مقرر است تا ۲۰۰۰ دستگاه اتوبوس به سیستم ناوگان حمل ونقل عمومی افزوده شود.

وی در گفت وگو با وزارت راه و شهرسازی در خصوص کمبودهای اتوبوس در ایام اربعین برای جابه جایی زائران توضیح داد: هم اکنون حداقل حدود ۳۰۰۰ دستگاه کمبود وجود دارد که بخشی از آن با مصوباتی که در سطح دولت و معاون اول رییس جمهور اخذ شده قرار است از طریق وزارتخانه ها تامین شود.

معاون سازمان راهداری و حمل ونقل جاده ای گفت: ارتقای سیستم های هوشمند برای مدیریت بهتر ناوگان از جمله دوربین ها، سامانه های ترددشمار که بتوانند وقت گیری و پایش ناوگان اتوبوسی سطح کشور را داشته باشند تا در کمترین زمان اتوبوس لازم را در مرزها تامین کنند، بخش دیگری از تمهیدات سازمان راهداری و حمل ونقل جاده ای در این بخش است. در حال حاضر تیم تحلیلی سازمان راهداری و حمل ونقل جاده ای با در اختیار داشتن آمار تردد ۴ تا ۵ ساعت گذشته در مرزهای اربعینی تحلیل خوبی از پیش بینی تردد در هر مرز در اختیار دارد که تا حد دقیقی می تواند تحلیل کند که در هر مرز چند میلیون نفر و در چه روزهایی تردد می کنند و در همان روزها برنامه ریزی برای تامین ناوگان و تسهیل در تردد، انجام شود.

استفاده از حمل ونقل جاده ای در سال های گذشته یکی از مهم ترین روش ها برای سفرهای اربعین بوده؛ البته بخشی از این سفرها با ماشین های شخصی انجام می شود اما به طور میانگین ۳۵ درصد از زائران با حمل ونقل عمومی جاده ای به عتبات مشرف می شوند و از این رو فراهم کردن امکانات حمل ونقل جاده ای اهمیت زیادی دارد؛ کما اینکه سال گذشته نیز مشکلات زیادی در زمینه کمبود اتوبوس برای سفرهای اربعین و به تبع آن برای سفرهای داخلی وجود داشت.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *