21:03

1403/03/08

چرا ترانزیت جاده ای ۹ برابر ترانزیت ریلی است؟

یک کارشناس حوزه حمل و نقل بیان کرد: به دلیل مزیت های ترانزیت ریلی، باید بیشتر ترانزیت ایران از طریق ریل انجام شود.

یک کارشناس حوزه حمل و نقل با بیان اینکه به دلیل مزیت های ترانزیت ریلی، باید بیشتر ترانزیت ایران از طریق ریل انجام شود، گفت که به واسطه بهره برداری نامناسب از ریل، صاحب و فورواردر کالا، حمل و نقل ریلی را ترجیح نمی دهد و به همین دلیل هم حمل و نقل جاده ای توانسته ۹ برابر حمل و نقل ریلی، سهم ترانزیتی کسب کند.

به گزارش پایگاه خبری ایران ناوگان به نقل از ایسنا، جواد شاهجویی اظهار کرد: اگر بخواهیم تصویر بزرگی از وضعیت ترانزیتی کشور داشته باشیم، سال های گذشته و از سال ۱۳۹۳ که رکورد ترانزیت کشور را داشتیم، به خصوص بعد ار تحریم ها، ترانزیت ما همواره کاهشی بوده است. اما با روی کار آمدن دولت جدید و عزم جدی برای افزایش ترانزیت، در کنار آن اتفاقاتی که در منطقه و جهان رخ داد مانند جنگ اوکراین یا مساله دریای سرخ، می توان گفت که اقبال به ترانزیت از خاک ایران بین کشورها افزایش داشته است.

شاهجویی ادامه داد: ما توانستیم در سال ۱۴۰۲، رکورد ترانزیت از خاک ایران را شاهد باشیم و بالغ بر ۱۶ میلیون تن ترانزیت از کشور اتفاق افتاد؛ ۱۴.۷۵ میلیون تن از طریق جاده و ۱.۶ از طریق ریل ترانزیت کل کشور بود. اما اینکه ترانزیت از داخل ایران از طریق حمل و نقل ریلی کاهش یافته، صحیح است، در حالی که باید برعکس این آمار را شاهد می بودیم، به واسطه مزیت هایی که ریل دارد باید بیشتر ترانزیت ما از طریق ریل انجام می شد.

وی بیان کرد: اگر فقط از منظر ترانزیت کلان به موضوع ترانزیت نگاه کنیم، ترانزیت جاده ای با توج به سوبسیدی که در حوزه سوخت می دهیم، شاید چندان آورده اقتصادی برایمان نداشته باشد، هرچند که آورده های سیاسی امنیتی برای کشور داشته باشد. اما ترانزیت ریلی است که می تواند اقتصاد جدی برای کشور ایجاد کند، به واسطه اینکه سوخت کمتری مصرف می شود و هزینه خیلی پایین تر است.

شاهجویی خاطرنشان کرد: این مساله هم به دلیل مدیریت و بهره برداری ناصحیحی است که در شبکه حمل و نقل ریلی ما اتفاق می افتد؛ راه آهن ما برای حمل بارهای ترانزیتی کند است و هزینه بالاتری هم دارد که البته بخشی به دلیل پایین بودن هزینه بار از طریق جاده است که به صورت مصنوعی پایین نگه داشته شده؛ اما به واسطه بهره برداری نامناسب از ریل، عملا صاحب و فورواردر کالا، حمل و نقل ریلی را ترجیح نمی دهد و به همین دلیل هم حمل ونقل جاده ای توانسته ۹ برابر حمل ونقل ریلی، سهم ترانزیتی کسب کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *