05:36

1403/02/02

۱۲ هزار میلیارد ریال سرمایه‌گذاری برای بندر خرمشهر جذب شد

مدیرکل بندر و دریانوردی خرمشهر با توضیح اینکه ۴۰ هکتار اراضی پیرامونی بندر خرمشهر برای استقرار صنایع آماده‌سازی شده است، از جذب ۱۲ هزار میلیارد ریال سرمایه‌گذاری برای آن بندر خبر داد و گفت: سرمایه‌گذاری ۴۵۰۰ میلیاردریالی بخش خصوصی برای بندر خرمشهر در حال بررسی است.

به گزارش پایگاه خبری ایران ناوگان به نقل از پایگاه خبری وزارت راه وشهرسازی،علی عسکری مدیرکل بندر و دریانوردی خرمشهر در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه وشهرسازی بخشی از برنامه‌ها و عملکرد آن بندر مهم در جنوب کشور را برای توسعه و تحقق اهداف توسعه‌ای سواحل مکران در استان خوزستان، تشریح کرد.

جذب ۱۲ هزار میلیاردریال سرمایه‌گذاری برای بندر خرمشهر

مدیرکل بندر و دریانوردی خرمشهر از جذب ۱۲ هزار میلیارد ریال سرمایه‌گذاری برای بندر خرمشهر خبر داد و گفت: هم‌اکنون بندر خرمشهر با ظرفیت عملیاتی ۱۱ میلیون تن کالا، بهترین پتانسیل حمل و نقل دریایی و آبی در منطقه آزاد اروند را داراست که باید با جذب سرمایه‌گذار و بازاریابی مناسب فضای قابل قبولی در این مسیر ایجاد شود. در سال‌های اخیر با جذب بیش از ۱۲ هزار میلیارد ریال سرمایه‌گذاری، گام موثری در این زمینه و همچنین مشارکت موثر بخش خصوصی برداشته شده است.

بررسی سرمایه‌گذاری ۴۵۰۰ میلیاردریالی بخش خصوص برای بندر خرمشهر

عسکری ادامه داد: با زمینه‌سازی مناسبی که در زمینه جذب مشارکت بخش خصوصی انجام شد، درخواست سرمایه‌گذاری به مبلغ بیش از ۴ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال برای سال‌های آتی برای این بندر توسط بخش خصوصی دریافت شده است که درصدد تحقق این مشارکت هستیم.

آماده‌سازی ۴۰ هکتار اراضی پیرامونی بندر خرمشهر برای استقرار صنایع

وی در خصوص ارتقای بندر خرمشهر به بندر نسل سوم توضیح داد: بنادر نسل سوم، بنادری هستند که در آن صنایع در محیط بندری، استقرار و فعالیت خود را با هزینه‌های کمتر و بهینه حمل و نقلی به انجام می‌رسانند. در همین رابطه ۴۰ هکتار از اراضی پیرامونی برای حضور صنایع کلان تولیدی و تبدیلی از جمله فولاد، صنایع نفتی و مونتاژ و غیره در محوطه و اراضی بندر خرمشهر آماده شده است.

بهبود تعاملات تجاری با شرکای عراقی

مدیرکل بنادر و دریانوردی خرمشهر در خصوص برنامه‌های آن بندر برای بهبود وضعیت موجود، گفت: احداث اسکله رو- رو، رونق خطوط ریلی بندر خرمشهر، بهبود تعاملات تجاری با شرکای عراقی، انجام مطالعات در زمینه بهبود و تسهیل مسیر آبی موجود، تلاش در راستای رونق گردشگری دریایی و افزایش تردد مسافری بخشی از کارهایی است که در بندر خرمشهر در حال انجام است.

لایروبی اروندرود در برنامه است

به گفته این مقام مسئول، عملیات تخلیه و بارگیری، افزایش میزان ورود و خروج بارهای فله و متفرقه مانند کیسه، جعبه، بشکه، کارتن، عدل، مواد نفتی، بسترسازی مناسب برای ورود و انبارش کالاهای خطرناک، ورود خودرو، بارهای یخچالی ( فاسد شدنی) و لایروبی اروند رود، از جمله مهمترین برنامه‌های آتی این بندر در راستای افزایش ظرفیت واقعی، توان عملیاتی و رونق اقتصادی منطقه جنوب غرب خوزستان است.

گفتنی است، بندر خرمشهر هم اکنون با مساحت ۲۴۰ هکتار و ۲۱ پست اسکله، واقع در رودخانه اروند پذیرای شناورهای کاتنتینری، فله، کالاهای عمومی، نفتی و مسافری با عمق آبخور ۵/۶ متر واقع در جنوب غرب استان خوزستان و در شمال رودخانه اروند رود است که پس از جنگ تحمیلی و دوران دفاع مقدس، کار بازسازی بندر خرمشهر آغاز و در سال ۷۱ برای اولین بار به بهره برداری رسید تا مجدد دوران رونق و شکوفایی مطلوب خود را بازیابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *