21:06

1403/04/26

۱۳ میلیون تن کالا در بندر امام خمینی (ره) تخلیه و بارگیری شد

سرپرست معاونت امور بندری و اقتصادی اداره کل بنادر و دریانوردی استان خوزستان اعلام‌کرد: مجموع عملیات تخلیه و بارگیری کالاهای نفتی و غیرنفتی در چهار ماهه نخست سال جاری به بیش از ١٣ میلیون و ٣٧٩ تن رسید.

به گزارش پایگاه خبری ایران‌ناوگان، «داود چگنی» سرپرست معاونت امور بندری و اقتصادی اداره کل بنادر و دریانوردی استان خوزستان اظهارکرد: تخلیه و بارگیری کالاهای غیرنفتی طی مدت مذکور بالغ بر ٧ میلیون و ٧٧٨ تن بوده است.

سرپرست معاونت امور بندری و اقتصادی اداره کل بنادر و دریانوردی استان خوزستان با بیان اینکه تخلیه و بارگیری کالاهای نفتی در بازه زمانی یاد شده به بیش از پنج میلیون و ۶٠١ تن رسیده است ادامه داد: همچنین بارگیری کالاهای غیرنفتی در این مجتمع بزرگ بندری به ٢ میلیون و ۶٧٠هزار تن رسیده است که رشد ١٣ درصدی را نسبت به مدت مشابه گذشته نشان می‌دهد.

چگنی یادآور شد: رویه گمرکی کابوتاژ از ۵٧ هزار  و ٢۵۴ تن در سال گذشته به ١٢٨ هزار و ٨٢٠ تن در سال جاری رسیده که حاکی از رشد ١٢۵ درصدی است.

به گفته وی در زمینه صادرات نیز طی این مدت از ٢ میلیون و ٣۴٩ تن در سال ۱۴۰۱ به ٢ میلیون و ٧۴٠ هزار تن در سال جاری رسیده است که نشان دهنده رشد ١٧درصدی است.

سرپرست معاونت امور بندری و اقتصادی اداره کل بنادر و دریانوردی استان خوزستان اضافه کرد: تخلیه و بارگیری کالاهای گروه مواد معدنی و شیمیایی از یک میلیون و ٧٢٨ تن در سال ۱۴۰۱ به ٢ میلیون و ٣٢٨ تن در سال ۱۴۰۲ رسیده است که رشد ٣۵ درصدی در این زمینه را نشان می دهد.

چگنی یادآورشد: همچنین رویه‌های گمرکی صادرات، کابوتاژ و واردات در این گروه کالایی نیز به ترتیب ۴٢ درصد، ٢٧ درصد و ١٣ درصد رشد داشته اند.

یادآور می‌شود بیش از  ۷۰ درصد واردات کالاهای اساسی کشور از منطقه ویژه اقتصادی بندر امام خمینی(ره) انجام می‌شود. همچنین بر اساس این گزارش، ۹۰ درصد واردات برخی اقلام اساسی از طریق این بندر انجام می‌شود که در تأمین امنیت غذایی کشور تأثیر مستقیمی دارد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *